Newsy

Nie kupimy wymarzonych prezentów na święta? Poważne problemy na horyzoncie

Newsy

Autor:
Dagmara
Olszewska
Źródło:
Rzeczpospolita
Udekorowana choinka stojąca w rogu domu przy kominku

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczną się lada chwila. W wielu sklepach już zaczynają się pojawiać pierwsze ozdoby, choinki czy promocje mikołajkowe. Niestety musimy przygotować się na to, że nie każdy dostanie swój wymarzony prezent. Braki w magazynach i rosnące ceny to zmora wielu dostawców i przedsiębiorców. 

Prezenty na Boże Narodzenie

Pierwszym problemem z którym będziemy musieli się zmierzyć w okresie przedświątecznym, to rosnące ceny. Niestety, podwyżki opłat za usługi i towary przed Bożym Narodzeniem to standardowe zabiegi marketingowe. Dodatkowo stale rosnąca inflacja i spore braki w magazynach znacznie pogorszą tę sytuację. 

Analitycy prognozują, że skok cen, wywołany m.in. wzrostem kosztów frachtu, brakami kontenerów oraz ograniczoną podażą części produktów, a wspierany inflacją, może sięgnąć nawet 20 proc.

- podaje "Rzeczpospolita".

Uwaga na zakupy z odroczoną płatnością
Uwaga na zakupy z odroczoną płatnością Maciej Samcik, dziennikarz ekomoniczny, omawia nowy sposób płatności, czyli tzw. odroczoną płatność. Czy jest bezpieczna? Co, jeśli nie zapłacimy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Prezenty na Mikołajki 

Ogromną przeszkodą w zakupie wymarzonych prezentów okazuje się również nadchodząca promocja Black Friday. Sklepy pod koniec listopada kuszą klientów obniżonymi cenami. Często dajemy złapać się w pułapki, kupując towar za taką samą lub wyższą kwotę. Niemniej promocja cieszy się dużym powodzeniem i w efekcie z półek sklepowych znika niemal cały towar.

Największe problemy zapowiada branża elektroniczna. Epidemia koronawirusa na świecie znacząco wpłynęła na łańcuchy dostaw. Producenci nie mają wystarczającej ilości surowców, hurtownie nie mają skąd wziąć towarów. Efektem są wydłużone dostawy, ponadwymiarowy czas dostarczenia do konsumenta.

W tym roku zaplanowanie kupna prezentów z odpowiednim wyprzedzeniem może okazać się konieczne. Już teraz warto rozeznać się w ofercie sklepowej oraz z czasem oczekiwania na dostawę.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: OJO Images RF

Pozostałe wiadomości