Newsy

Ile kosztują szparagi? Aktualna cena

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
fresh-market.pl/sadyogrody.pl
Szparagi białe i zielone

Szparagi to warzywo coraz chętniej kupowane przez Polaków. Sezon na nie trwa tylko dwa miesiące: w maju i czerwcu. Aromatyczne, zielone i białe warzywa, z których można przygotować wykwintne dania, to idealny opis szparagów. Ile obecnie kosztują? 

Cena szparagów

Producenci szparagów borykają się z problemem niedoboru pracowników sezonowych, przez co ceny poszły nieco w górę. Do tego szalejąca wręcz inflacja i wojna w Ukrainie nie sprzyjają cenom, nie tylko szparagów. Wielu pracowników sezonowych zatrudnianych w poprzednich latach to Ukraińcy, stąd w tym roku - w związku z wojną - niedobory pracowników.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Na początku maja cena szparaów wahała się od 26 do 30 zł/kg na giełdzie w Warszawskich Broniszach. Pod koniec miesiąca było to już od 10 do 18 złotych. Mimo wszystko jest to taniej niż w ubiegłym roku - jak podaje portal dlahandlu.pl w ubiegłym roku za pierwsze szparagi trzeba było zapłacić od 30 do 40 zł za kilogram. 

Ile kosztują szparagi w 2022 roku?

Zależnie od lokalizacji ceny szparagów będą się nieco różnić. Średnio na targowiskach cena wynosi od 10 do 15 zł. Aktualna cena (1 czerwca 2022 r.) na giełdzie w Broniszach to od 14 do 24 zł. W sklepach można spotkać się z nieco wyższymi cenami.

- Ceny krajowych szparagów w zależności od kalibru i typu wahają się w przedziale 4-9 zł za 0,5 kg pęczek. Zielone najdrobniejsze szparagi można już kupić w cenie 4 zł/ 0,5 kg pęczek. Najdroższe są grube szparagi w kolorze oliwkowym, za które obecnie trzeba zapłacić 9 zł za pęczek 0,5 kilograma. Na Rynku Hurtowym Bronisze ten typ szparaga jest nowością, pojawił się w zeszłym roku – mówi dla portalu sadyogrody.pl Maciej Kmera, ekspert z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: fresh-market.pl/sadyogrody.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości