Materiał promocyjny

Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie

Projekt bez tytułu - 2020-08-17T145447.125.jpg
Projekt bez tytułu - 2020-08-17T145447.125.jpg
Trądzik to słowo, które zwykle kojarzy nam się z burzą hormonów i wiekiem dojrzewania. Tymczasem to choroba, która w dużym stopniu dotyka coraz większą liczbę osób dorosłych. Jakie są przyczyny trądziku? W jaki sposób się objawia? Jak leczyć trądzik i jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej?

Co to jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba zapalna skóry, która powstaje na skutek zakażenia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Za jego występowanie na skórze odpowiedzialna jest nadprodukcja sebum, która prowadzi do zamknięcia porów skóry. Następstwem jest zakażenie bakteryjne, w dużej mierze wywołane przez bakterie Propionibacterium acnes. Trądzik obejmuje głównie skórę twarzy, a w szczególności strefę T (czoło, nos, broda), w której znajduje się największa ilość gruczołów łojowych, jednak może wystąpić także na innych częściach ciała jak plecy, szyja, ramiona czy klatka piersiowa. Ze względu na fakt, że występuje przede wszystkim u osób w okresie pokwitania, często określa się go mianem trądziku młodzieńczego.

Trądzik – jakie są jego przyczyny?

Przyczyny powstawania trądziku są złożone. Bardzo duży wpływ na jego wystąpienie mają uwarunkowania genetyczne, stąd u chorych, u których trądzik przyjmuje ciężką formę, bardzo często stwierdza się jego występowanie u pozostałych członków rodziny.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który jest odpowiedzialny za występowanie trądziku w czasie dojrzewania, jak i u osób dorosłych, są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wydzielanie łoju jest kontrolowane przez androgeny – hormony wydzielane przez gonady nadnercza, które występują u mężczyzn oraz w znikomych ilościach u kobiet. Ich nadprodukcja może skutkować zwiększonym wydzielaniem łoju i tym samym zaostrzeniem zmian trądzikowych, co szczególnie zauważa się u kobiet. W przypadku osób dorosłych trądzik, którego przyczyną są okresowe zaburzenia gospodarki hormonalnej objawiające się wzrostem lub spadkiem stężenia hormonów (głównie estrogenów i androgenów), określa się nazwą trądziku hormonalnego. Najczęściej występuje po 25. roku życia i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Do pozostałych czynników powodujących występowanie trądziku zalicza się również:

 • długotrwały, chroniczny stres,
  • zanieczyszczenia środowiska i zmiany klimatyczne,
   • palenie papierosów i spożywanie nadmiernych ilości alkoholu,
    • dietę bogatą w żywność
     • wysokoprzetworzoną
      • zawierającą duże ilości cukru i soli (produkty typu fast food),
       • nieodpowiednią pielęgnację skóry (stosowanie kosmetyków zawierających składniki o właściwościach
        • komedogennych
         • oraz drażniących, zawierających alkohol).

          W jaki sposób objawia się trądzik?

          Głównym objawem trądziku jest nasilenie łojotoku wynikające z dysfunkcji gruczołów łojowych. W wyniku nadmiernego łojotoku dochodzi do zaczopowania gruczołów włosowo-łojowych, czego wynikiem jest powstawanie tzw. wykwitów pierwotnych, czyli zaskórników. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników:

          • zaskórniki otwarte
           • często nazywane wągrami. Powstają w wyniku przedostawania się łoju na powierzchnię skóry. W wyniku kontaktu z powietrzem i utleniania się keratyny zaskórniki są ciemno zabarwione na szczycie;
            • zaskórniki zamknięte
             • powstają w momencie, gdy transport łoju na powierzchnię skóry zostaje zablokowany. Mają postać bardzo drobnych, białych grudek.

              Obecność zaskórników otwartych i zamkniętych świadczy o trądziku niezapalnym, który bardzo często przekształca się w bardziej inwazyjną postać – trądzik zapalny. Do wystąpienia na skórze trądziku zapalnego dochodzi w momencie, gdy ściana mieszka włosowego, wewnątrz którego znajduje się zaskórnik otwarty lub zamknięty, ulega przerwaniu. Objawem trądziku zapalnego jest obecność podskórnych grudek o stałej konsystencji oraz średnicy, zwykle nie większej niż 1 cm.

              Do objawów trądziku pospolitego zaliczamy również:

              • torbiele ropne,
               • wykwity w postaci grudek wraz ze zmianami krwotocznymi,
                • bliznowacenie.

                 Trądzik – rodzaje

                 Trądzik pospolity może przyjmować zróżnicowane postacie kliniczne, dlatego ich znajomość jest niezbędna w celu prawidłowego rozpoznania i zastosowania właściwego leczenia. Stąd w zależności od zmian skórnych przy trądziku zapalnym wyróżnia się następujące odmiany:

                 • grudkową – zmiany na skórze posiadają formę grudek i zaskórników, które mogą pozostawiać niewielkie blizny przyjmujące postać wgłębień na powierzchni skóry. Są trudne do usunięcia i mogą wywoływać dyskomfort. Skóra, na której pojawia się. Trądzik grudkowy, swędzi i jest zaczerwieniona. Występuje bardzo często u osób w czasie dojrzewania;
                  • krostkową – podobnie jak postać grudkowa, w większości przypadków ustępuje bez pozostawienia śladów;
                   • grudkowo-krostkową – mieszany charakter zmian;
                    • ropowiczą – w tej odmianie obecne są zarówno zaskórniki, grudki, jak i torbiele wypełnione ropą. Przebieg tej odmiany jest o wiele cięższy, a zmiany gojąc się, pozostawiają rozległe blizny;
                     • bliznowcową – zmiany goją się z pozostawieniem blizn, które bardzo często zajmują rozległe obszary na skórze;
                      • skupioną – ta odmiana częściej występuje u mężczyzn. Charakteryzuje się bardzo dużymi zaskórnikami, głębokimi naciekami i torbielami ropnymi. Gojąc się, pozostawia rozległe blizny zanikowe. Oprócz skóry twarzy jej częstą lokalizacją są pachwiny, brzuch oraz pośladki;
                       • piorunującą – jej przebieg jest bardzo gwałtowny, rozpoczyna się od wykwitów grudkowych, następnie rozwijają się zmiany krostkowe i torbielowate zawierające krew oraz ropę. Postaci tej bardzo często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, drgawki oraz złe samopoczucie;
                        • odwróconą – rozwija się w okolicach pachwin, dołu pachowego oraz pośladków; gojąc się, pozostawia blizny;
                         • polekową – wpływ na jej wystąpienie mają określone leki, w szczególności glikokortykosteroidy. Zmiany zwykle mają charakter grudkowy lub krostkowy, dotyczą w szczególności skóry twarzy;
                          • kosmetyczną – jest związana z używaniem kosmetyków do pielęgnacji, jak i makijażu, których składniki zatykają ujścia gruczołów łojowych; zmiany zwykle są zlokalizowane w okolicach policzków;
                           • mechaniczną – występuje w szczególności u osób, które starając się usunąć istniejące już zmiany poprzez tzw. wyciskanie, doprowadzają do uszkodzenia naskórka i powstania nowych, często o charakterze zapalnym lub w postaci nadżerek.

                            Trądzik i jego prawidłowe rozpoznanie

                            Prawidłowe rozpoznanie trądziku jest kluczowe, jeśli zależy nam na jego całkowitym wyleczeniu. Dlatego też, zanim zdecydujemy, aby leczyć trądzik na własną rękę, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który na podstawie obrazu klinicznego, przeprowadzonego wywiadu i ewentualnych badań dodatkowych oceni, czy i z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie. Ważne, aby w trakcie diagnostyki trądzik pospolity różnicować z trądzikiem różowatym, prosakami, okołoustnym zapaleniem skóry, zapaleniem mieszków włosowych oraz rzekomym zapaleniem mieszków włosowych.

                            Jak leczyć trądzik?

                            Trądzik to choroba, której leczenie wymaga od pacjenta wiele cierpliwości, ponieważ jej całkowite wyleczenie może zająć nawet kilka lat. Jeśli trądzik przyjmuje łagodną postać, leczenie zwykle ma charakter miejscowy. Zazwyczaj wykorzystuje się preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwłojotokowym i przeciwzapalnym. Składnikami, których bardzo często używa się przy leczeniu trądziku, są witamina A, kwas azelainowy, kwas salicylowy oraz cynk. Jeśli mamy do czynienia z cięższą odmianą trądziku lub jeśli choroba w dużej mierze utrudnia pacjentowi relacje międzyludzkie, może zostać zastosowane leczenie ogólne z użyciem stosowanych doustnie antybiotyków lub leków antykoncepcyjnych.

                            Trądzik – jak pielęgnować skórę trądzikową?

                            Właściwa pielęgnacja skóry to bardzo ważny aspekt w przypadku leczenia trądziku. Odpowiednio dobrane produkty zawierające wyselekcjonowane składniki aktywne mogą mieć istotny wpływ na leczenie i poprawę stanu skóry. Zatem w jaki sposób pielęgnować skórę trądzikową? Trądzik bardzo często występuje w przypadku cery tłustej lub mieszanej, które wymagają dokładnego, ale delikatnego oczyszczania. Stosowanie bardzo silnych produktów do oczyszczania skóry trądzikowej może spowodować, że pozbawimy ją warstwy lipidowej i tym samym spowodujemy, że jako reakcję obronną zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum.

                            W pielęgnacji skóry trądzikowej świetnie sprawdzą się produkty marki Vichy z linii Normaderm, które skutecznie przywrócą jej zdrowy wygląd.

                            Do oczyszczania skóry trądzikowej warto sięgnąć po Phytosolution Żel głęboko oczyszczający. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i zmywa makijaż, a jego formuła została wzbogacona o minerały oraz ekstrakt probiotyczny, dzięki któremu już przy pierwszym użyciu skutecznie likwiduje zanieczyszczenia. Co więcej, to produkt testowany dermatologicznie, dlatego będzie bezpieczny również dla skóry wrażliwej.

                            Dzięki obecności składników aktywnych – cynku i miedzi, żel przy codziennym stosowaniu skutecznie pomaga redukować nadmiar sebum i co równie ważne, nie narusza przy tym bariery ochronnej skóry. Ta w efekcie jest dogłębnie oczyszczona, ale nie wysuszona, a jej powierzchnia staje się wyrównana.

                            Kolejnym krokiem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej tonizacja. Wiele osób pomija ten krok, jest on jednak niezbędny w przypadku oczyszczania skóry. W tej kwestii pomocny może okazać się Vichy Normaderm Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji. Został stworzony, aby dokładnie oczyszczać i zwalczać niedoskonałości skóry. Świetnie sprawdza się stosowany zarówno rano, jak i wieczorem. Po umyciu skóry żelem głęboko oczyszczającym Phytosolution niewielką ilość toniku Vichy Normaderm nanieś na wacik i przemyj nim twarz, omijając okolice oczu oraz ust. W efekcie Twoja skóra już od pierwszego zastosowania nabierze aksamitnej miękkości.

                            Po oczyszczeniu skóry pora na jej odpowiednie nawilżenie. Lecząc trądzik, musimy w szczególności zwracać uwagę na formułę oraz działanie produktów nawilżających, gdyż wiele z nich może zbytnio obciążać naszą skórę i prowadzić do zatykania porów. Rozwiązaniem, które zadowoli nawet najbardziej wymagających pacjentów, jest Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej.

                            Ten innowacyjny produkt jednocześnie regeneruje skórę oraz redukuje powstające na niej niedoskonałości. Zmniejsza stany zapalne, a także widoczność zaskórników oraz przebarwień potrądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum i nawilża skórę przez 24 godziny, wzmacniając tym samym jej barierę ochronną.

                            Dlaczego warto sięgnąć po Żel głęboko oczyszczający Phytosolution? Produkt posiada ultralekką konsystencję na bazie wody, dzięki czemu nie zapycha porów, łatwo rozprowadza się po skórze i bardzo szybko wchłania. Nie pozostawia tłustego wykończenia i świetnie sprawdza się jako baza pod makijaż. Żel głęboko oczyszczający Phytosolution został wyposażony w kwas salicylowy, hialuronowy oraz pochodną probiotyku, które oczyszczają, nawilżają oraz regenerują skórę trądzikową.

                            Pamiętajmy, że trądzik to choroba, której nie wyleczymy w ciągu tygodnia czy dwóch. Świadomość pacjentów w jego leczeniu i prawidłowej pielęgnacji to pierwszy krok do sukcesu.

                            Autor: Adrianna Kowalczyk

                            Materiał promocyjny
                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości

                            Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

                            Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

                            Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach?

                            Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach?

                            Grzegorz Głuszak ze łzami w oczach wspomina Komendę. "Wygrał z systemem, ale przegrał z chorobą"

                            Grzegorz Głuszak ze łzami w oczach wspomina Komendę. "Wygrał z systemem, ale przegrał z chorobą"

                            Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

                            Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

                            Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

                            Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

                            Wyceniono majątek syna Alicji Bachledy-Curuś. 15-latek może pochwalić się pokaźną sumą

                            Wyceniono majątek syna Alicji Bachledy-Curuś. 15-latek może pochwalić się pokaźną sumą

                            Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

                            Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

                            Kiełek czeka na adopcję

                            Kiełek czeka na adopcję

                            Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
                            Materiał promocyjny

                            Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

                            Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

                            Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

                            Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

                            Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

                            Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

                            Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

                            Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

                            Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

                            Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

                            Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

                            Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
                            Materiał promocyjny

                            Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

                            Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

                            Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

                            Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

                            Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

                            Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
                            Materiał promocyjny

                            Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

                            Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

                            Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

                            Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
                            Materiał promocyjny

                            Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

                            Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

                            Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

                            Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
                            Materiał promocyjny

                            Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

                            Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

                            Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

                            Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

                            Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

                            Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

                            Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

                            Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
                            Materiał promocyjny

                            Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

                            Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

                            Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

                            Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

                            Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

                            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                            Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                            "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

                            "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

                            Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

                            Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

                            Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

                            Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

                            Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

                            Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

                            "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

                            "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

                            Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

                            Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

                            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
                            Materiał promocyjny

                            E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

                            To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

                            To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

                            Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

                            Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

                            Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

                            Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

                            Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

                            Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

                            Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

                            Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

                            Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

                            Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

                            Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

                            Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

                            "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

                            "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

                            Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

                            Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

                            Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

                            Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

                            "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

                            "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

                            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                            #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas