Wyjątkowy pokaz mody plażowej z lat 40. XX wieku. "Stroje kąpielowe były już zdecydowanie odważniejsze"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Plażing w latach 40.
Plażing w latach 40.
Cekinowe stylizacje – na karnawał i na co dzień
Cekinowe stylizacje – na karnawał i na co dzień
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Zima w szafie - ciepło, wygodnie i stylowo
Zima w szafie - ciepło, wygodnie i stylowo
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Jak modnie ubrać się "na cebulkę"?
Jak modnie ubrać się "na cebulkę"?
Wystartowała kolejna edycja imprezy "D-Day Hel". To jedyna rekonstrukcja historyczna, która odbywa się na helskiej plaży. Cykliczne wydarzenie pozwala lepiej zrozumieć realia życia w latach 40. XX wieku, a przy okazji odkryć tajniki mody damskiej z tamtego okresu. Jakie kostiumy kąpielowe królowały w nadmorskich kurortach kilka dekad temu? W Dzień Dobry TVN odpowiedzi na to pytanie udzieliły członkinie GRH Retrospekcja, Marcelina Konieczna i Amelia Kasprowicz.

Moda plażowa z lat 40. XX wieku - czym się wyróżniała?

Rekonstrukcja "D-Day Hel" to wyjątkowe widowisko historyczne, które nawiązuje do największej operacji desantowej aliantów w Normandii w 1944 roku, ale nie zapomina też o ludności cywilnej z tamtego okresu. Właśnie dlatego w ramach tegorocznej edycji wydarzenia na helskiej plaży zorganizowano wyjątkowy pokaz mody kurortowej z lat 40. XX wieku.

- Plażowanie to nie tylko kąpiele w morzu, ale też opalanie, które wtedy zyskało na popularności (...). Ludzie nie odmawiali sobie takich przyjemności (...). Stroje kąpielowe i stroje plażowe w latach 40. były już zdecydowanie odważniejsze od tych w dwudziestoleciu międzywojennym. Coraz częściej można było zauważyć na plażach, także polskich plażach, kostiumy dwuczęściowe (...). Eksperymentowano ze wszystkimi materiałami. Z lnem, bawełną, wełną - zauważyła Marcelina Konieczna z GRH Retrospekcja.

"D-Day Hel" - historia mody plażowej

W latach 40. XX wieku kostiumy kąpielowe pozwalały odsłaniać plecy i nogi, jednak znacząco różniły się od popularnych w dzisiejszych czasach skąpych modeli bikini. W czasie II wojny światowej kobietom zależało na szykownym wyglądzie, dlatego w trakcie wypoczynku na plaży nie zapominały też o dobrze skrojonych kreacjach i dopasowanych do nich akcesoriach.

- Przebywanie na plaży nie wiązało się tylko z kąpielą, ale również z samym odpoczynkiem na niej (...). Kobiety ubierały się w sukienki z przewiewnych materiałów, takich jak len, bawełna oraz wiskoza. Były one w kolorach pastelowych (...). Oczywiście do sukienek dodawano dodatki - torebki skórzane oraz rękawiczki, buty i kapelusz, wszystkie w jednakowym kolorze - podsumowała Amelia Kasprowicz z GRH Retrospekcja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości