Styl życia

"Aptekarka" - galicyjski romans, w którym fikcja miesza się z prawdziwymi wydarzeniami

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Galicyjski romans w książce „Aptekarka”
Galicyjski romans w książce „Aptekarka” Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Znakomita powieść historyczno-obyczajowa zatytułowana "Aptekarka" to pierwszy tom serii. O niezwykłej historii powstania książki, w programie Dzień Dobry TVN, opowiedziała jej autorka Magdalena Skubisz.

"Aptekarka" - kim jest tytułowa bohaterka książki

Miłość, historia, a w tle receptury zielarskie. "Aptekarka" to wciągająca opowieść o zielarce Kati osadzona w galicyjskich realiach oraz o rodzinie Tyszkowskich. W powieści fikcja miesza się z prawdziwymi wydarzeniami, dając wgląd w życie kobiet w XIX wieku oraz przybliża dzieje związków Polaków i Ukraińców.

- To jest autentyczna postać chłopki, która mieszkała w majątku bardzo możnych panów. Panowie mieli majątek w okolicy Arłamowa. (...) Aptekarka pracowała na dworze, ja jej dałam taką funkcję - powiedzmy sobie lekarza pierwszego kontaktu, i zajmowała się leczeniem szlachty, leczeniem włościan. Po czym związała się ze szlachcicem, z właścicielem tego majątku - powiedziała Magdalena Skubisz.

Jak powstała powieść "Aptekarka"

W książce przeplatają się wątki historyczne, miłosne oraz niezwykle szczegółowo opisane autentyczne receptury zielarskie. To wymagająca wiedzy, ogromnego nakładu czasu i dokładnego badania faktów konstrukcja.

- Mam takie szczęście, że mam świetnego sąsiada, mieszka dwa domy dalej i on mnie z tą historią zapoznał. Okazało się, że też jest powiązany w jakiś sposób z Tyszkowskimi, więc miałam wszystkie szczegóły z pierwszej ręki, ponieważ on już dużo wcześniej robił research do książki, więc już miałam troszkę tych materiałów gotowych. Potem korzystałam z pomocy historyków lokalnych, historyków zawodowych - wyjaśniła pisarka.

Więcej o książce "Aptekarka" dowiesz się z rozmowy w studiu.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości