Sennik: cmentarz. Co oznacza, kiedy pojawia się we śnie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co Ci się śniło?
Co Ci się śniło?
Co oznaczają nasze sny?
Co oznaczają nasze sny?
Świadomy sen
Świadomy sen
Sennik dla dzieci
Sennik dla dzieci
Cmentarz pojawiający się w śnie to według większości zły omen. Jednakże jego znaczenie może być bardziej skomplikowane, niż może się wydawać. Zobacz, co oznacza. Czy cmentarz we śnie faktycznie zwiastuje śmierć?

Cmentarz jako motyw senny kojarzy się głównie z najczarniejszym scenariuszem. Można jednak interpretować go na wiele sposobów. Według sennika cmentarz we śnie może oznaczać zarówno szczęście, jak i smutek, w zależności od jego wyglądu czy kontekstu snu. Cmentarz jako miejsce pochówku kojarzy się raczej z kruchością ludzkiego losu, strachem i zniszczeniem. Czy właśnie to według sennika symbolizuje?

Znaczenie cmentarza we śnie

Sen o cmentarzu zazwyczaj pojawia się w momencie, gdy przeżywamy wewnętrzne rozterki lub stoimy przed podjęciem ważnej decyzji. Uważa się, że wówczas podświadomość stara się podpowiedzieć nam, że we wszystkich decyzjach należy zachować spokój. Jest to jednak duże uogólnienie, ponieważ dokładna interpretacja snu zgodnie z sennikiem zależy od wielu składowych. Kiedy śni nam się cmentarz, budzimy się przerażeni, gdyż obawiamy się najgorszego. Zgodnie z sennikiem, jeśli jesteśmy na cmentarzu w ciągu dnia i widzimy, że jest on zadbany, może świadczyć to o zbliżających się nowinach od rodziny i najbliższych. Jeśli natomiast widzimy cmentarz wieczorem lub w nocy, wskazuje on na rozpamiętywanie bolesnej przyszłości. Osoba, której śni się cmentarz w nocnej odsłonie, może mieć problemy z życiem w teraźniejszości i porzuceniem zadr z minionych lat. Nie jest to jednak jedyna interpretacja śnienia o miejscu spoczynku. Cmentarz zgodnie z sennikiem może być symbolem zaniedbywania jakiegoś aspektu osobowości. Jeśli we śnie widzi się siebie wchodzącego przez bramę cmentarną, prawdopodobnie oznacza to pragnienie uwolnienia się od czegoś na jawie. Co oznacza sen o cmentarzu, na którym widzi się inne osoby lub nieboszczyków? Dawne wierzenia mówią, że zobaczenie we śnie żołnierza na cmentarzu zwiastuje nagłe i zazwyczaj negatywne zmiany polityczne, w tym wojnę. Kiedy we śnie pojawi się młoda wdowa, może to oznaczać zbliżające się problemy. Obecność bliskiej osoby na cmentarzu mówi o tym, że za nią tęsknimy. Kiedy wśród cmentarnych alejek spacerują młodzi ludzie lub dzieci, niesie to radosną prognozę o zbliżających się miłych zdarzeniach.

Stary cmentarz we śnie

Co oznacza zniszczony i stary cmentarz w marzeniu sennym? Uważa się, że takie sny często mają osoby odczuwające ogromną samotność. Nie zawsze oznacza to brak bliskiej osoby czy rodziny. Samotność na jawie może być związana z poczuciem niezrozumienia i osamotnienia, nawet jeśli ktoś jest w małżeństwie czy ma dużą rodzinę. Być może ma to nas informować o tym, że niepotrzebnie izolujemy się od otoczenia i odrzucamy obecność innych osób. Kiedy we śnie zobaczy się taki cmentarz, warto zastanowić się nad uporządkowaniem własnego życia. Przykościelny cmentarz to zwiastun radosnych nowin.

Kwiaty, znicze i sprzątanie cmentarza

Znaczenie ma również to, co towarzyszy nam we śnie zlokalizowanym na cmentarzu. Jeśli widzimy świeże kwiaty, jest to dobry zwiastun, mówiący o powodzeniu na wielu płaszczyznach. Świeże kwiaty zapowiadają zdrowie, powodzenie finansowe i szczęście. Zupełnie inaczej jest w przypadku sztucznych kwiatów lub kwiatów zwiędłych. Oznaczają one opuszczenie przez bliskich. Jeśli we śnie widoczne są płonące znicze, mogą być one symbolem nękających na jawie wyrzutów sumienia. Według sennika ogień zniczy może zwiastować zdemaskowanie naszych kłamstw. Nie bez znaczenia są również czynności wykonywane na cmentarzu. I tym samym sprzątanie grobu mówi o robieniu porządków w naszym życiu. Nie chodzi oczywiście o porządki w sensie dosłownym. Prawdopodobnie dotyczy konieczności wyjaśnienia wielu spraw i zamknięciu niektórych rozdziałów naszego życia. Taki proces zazwyczaj przygotowuje na przyjście nowego. Podobne znaczenie ma otwieranie grobu. Jest ono symbolem wewnętrznej rozterki i przemożnej chęci szybkiego wprowadzenia zmian w życiu. Zobaczenie we śnie, jak kopiemy własny grób, może być rozumiane tylko w jeden sposób – jako wplątywanie się w poważne kłopoty za sprawą własnych decyzji lub czynów.

Zobacz film: Sen a zdrowie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Duchy we śnie

Duchy i nieboszczycy na cmentarzu widziani we śnie to zupełnie inna kwestia. Jest to zdecydowanie jeden z najgorszych i najstraszniejszych snów. Takich, o którym chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. To wyraz dylematów w naszym życiu, krzywd wyrządzonych nam przez bliskich lub nękających wyrzutów sumienia. Najczęściej jednak duchy na cmentarzu śnią się tym, którzy tuż przed snem obejrzeli horror lub czytali powieść grozy. W takich przypadkach jest to zwyczajny psikus, który sprawił nam nasz mózg.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Edgar Bibian/EyeEm/Getty Images

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości