Patricia Kazadi apeluje do polityków. "To są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić"

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
pomponik.pl
Patricia Kazadi doświadczyła body shamingu
Patricia Kazadi doświadczyła body shamingu
wideo 2/15

Patricia Kazadi cierpi na endometriozę, czyli nieuleczalną i trudno wykrywalną chorobę. W najnowszym wywiadzie powiedziała, co myśli o dyskusji, która się toczy w Sejmie na temat tego kobiecego schorzenia. Ministerstwo Zdrowia informowało, że jest w trakcie prac nad kompleksową opieką dla pacjentek, które się borykają z endometriozą.

Patricia Kazadi o endometriozie

Patricia Kazadi bardzo długo cierpiała, zanim lekarze odkryli, co jej tak naprawdę dolega. Dlatego gwiazda zaznacza, że działania, które propagują wiedzę, działanie, refundacje czy leczenie endometriozy są bardzo potrzebne.

- Im więcej rozmów na ten temat, im większa świadomość, im więcej kompetentnych osób będzie się wypowiadało na ten temat, tym lepiej. Mało tego, doszły mnie już słuchy, nie wiem, czy mogę o tym mówić, że trwają już prace nad lekiem na endometriozę. Więc mam nadzieję, że za 5, 10, 15 lat kobiety nie będą musiały już tak cierpieć - powiedziała w rozmowie z serwisem pomponik.pl.

Warto zaznaczyć, że leczenie endometriozy trzeba podjąć jak najszybciej. Jeśli nie jest zdiagnozowana i nie zostaną wprowadzone odpowiednie działania zwalczające tę dolegliwość, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety.

Wysokie koszty leczenia endometriozy

Patricia Kazadi wprost mówi, że oczekuje od państwa refundacji leczenia. Koszty operacji czy samych leków, które trzeba przyjmować regularnie, są kolosalne.

- Operacja na endometriozę kosztuje parędziesiąt tysięcy złotych. Więc to są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić. Plus drogie leczenie. Potem jeszcze hormonoterapia, musisz brać hormony do końca życia, to też kosztuje. Wszelkie wsparcie finansowe. Oczywiście też wsparcie w edukacji lekarzy. To jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej lekarzy było przeszkolonych w kierunku endometriozy - powiedziała Kazadi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: pomponik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkusnik/East News

Pozostałe wiadomości