"IO" Jerzego Skolimowskiego z nominacją do Oscara. Jak reżyser ocenia swoje szanse na wygraną?

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
M. Prokop. M. Malinowski
Jerzy Skolimowski z nominacją do Oscara
Jerzy Skolimowski z nominacją do Oscara Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jerzy Skolimowski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich reżyserów. Ostatni film artysty "IO" niedawno otrzymał nominację do Oscara. Czy twórca spodziewa się wygranej? Dowiecie się tego z rozmowy, którą w reżyserem przeprowadził Marcin Prokop.

Jerzy Skolimowski o pracy reżysera

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego "IO" ma szansę zdobyć Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. - Cieszy mnie to, że to jest zarówno aprobata fachowców, czyli krytyków i środowiska filmowego, jak i też normalnych widzów, bo film idzie już 11. tydzień w Stanach przy kompletach widowni - powiedział Jerzy Skolimowski.

Reżyser wyznał, że zdarzało mu się robić niektóre filmy tylko po to, żeby mieć za co żyć. - Zwłaszcza wtedy, kiedy przebywałem na emigracji i właściwie musiałem sobie organizować życie kompletnie od nowa, nie mając żadnego zaplecza, wtedy musiałem podejmować naprawdę ryzykowne kroki i brać się za projekty, które były niemal bez szans - powiedział reżyser.

Jak artysta ocenia swoje szanse na Oscara?

Reżyser w rozmowie z Marcinem Prokopem wyznał, że nominacji do Oscara się spodziewał, ale na to, że otrzyma nagrodę, raczej nie liczy. - Taka jest machina całej tej operacji. Jest pięć nominowanych filmów, z których dwa mają zaplecze w postaci korporacji. Stoi za tym gigantyczna kasa. Te dwie firmy wykupują okładki wszystkich pism branżowych. Ci biedni członkowie, którzy mają listy filmów i widzą tam jakieś "IO" [...], rzadko się zdarza, żeby zadawali sobie trud, żeby obejrzeć te filmy. Natomiast atakowani są okładką i gdzieś to się odciska na umysłach tych członków akademii - tłumaczył twórca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: M. Prokop. M. Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości