Gorące tematy

WOŚP zagrała po raz 30. "Byliśmy w miejscach, wydawałoby się, z pogranicza kosmosu"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Bianka Zalewska
30. Finał WOŚP - serce rośnie
30. Finał WOŚP - serce rośnieDzień Dobry TVN
wideo 2/24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 30. i jak zwykle zebrano rekordową kwotę na wsparcie diagnostyki i okulistyki dziecięcej. Jednak nie chodzi wyłącznie o rekordy, Finał WOŚP to moment kiedy wszyscy się jednoczymy w dobrej sprawie. Przeżyjmy to jeszcze raz.

30. Finał WOŚP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to piękna tradycja, która w tym roku ma już 30 lat. - 30 lat to zebrane ponad 1,5 miliarda złotych, astronomiczna kwota. Jeszcze jej w całości nie wydaliśmy, a kupiliśmy już 67 tysięcy urządzeń - powiedziała Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa WOŚP.

Wszystkim, którzy przyjechali do głównego sztabu WOŚP-u towarzyszyło ogromne wzruszenie. Wiele osób skorzystało ze sprzętu zakupionego przez Orkiestrę. Te urządzenia ratowały zdrowie i życie ich najbliższych, w tym dzieci. - Kiedy urodziłam pierwszego syna, to mogłam w Gdańsku w klinice korzystać z tego wszystkiego - powiedziała ze łzami w oczach poruszona kobieta.

W tym roku celem, na który gromadzone są środki jest szeroko pojęta okulistyka dziecięca. Bez specjalistycznego sprzętu niemożliwe byłoby ratowanie wzroku najmłodszych. - Aby te dzieci patrzyły na świat pełnym wzrokiem, pełnym, cudownym wzrokiem - mówił Jurek Owsiak.

Wolontariusze WOŚP na ulicach w Polsce i na świecie

W trakcie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulice miast wyszło 120 tysięcy wolontariuszy. Mieli ze sobą identyfikatory, naklejki w kształcie serca i puszki, do których można było wrzucić pieniądze. - To jest autentycznie święto miłości. Przyjeżdżamy od 11 lat. Mamy też starsze córki, które były od wielu lat zaangażowane bardzo mocno - powiedziała jedna z wolontariuszek.

Z Orkiestrą grali także e-wolontariusze, którzy byli szczególnie potrzebni w tych trudnych, pandemicznych czasach. Na pytanie, za co kochamy WOŚP padały takie odpowiedzi: za dobro, za solidarność, za pomoc, za jednoczenie ludzi, za serdeczność, za 30 lat.

- Kochamy Orkiestrę za to, że jest i w dni dobre i w dni złe, za to, że jesteśmy wszyscy obywatelami tej akcji - podsumował Jurek Owsiak. - W tym roku mam 90 sztabów zagranicznych w 29 krajach. Zdecydowanie można powiedzieć, że orkiestra była na wszystkich kontynentach. Nawet w takich miejscach, wydawałoby się z pogranicza kosmosu, jak baza polarna - dodała rzeczniczka.

Z Orkiestrą gra także Dzień Dobry TVN. Można wylicytować wspólne śniadanie z prowadzącymi program, przygotowane przez Andrzeja Polana. - Uwielbiamy tę akcję, angażujemy się w nią całym sercem - powiedziała Anna Kalczyńska.

Warto dodać, że WOŚP podczas 30. Finału zebrał 136 282 325 zł. To nowy rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Rok temu Finał zakończył się wynikiem 127 495 626 zł. W sumie w ubiegłym roku Polki i Polacy wrzucili do puszek WOŚP lub wpłacili na konto Orkiestry łącznie prawie 211 milionów złotych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News

Pozostałe wiadomości