Zwierzęta

Szelki dla psa – jakie są główne rodzaje? 

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
T.maz/GettyImagespies w szelkach

Do niedawna praktycznie jedynymi akcesoriami służącymi do wyprowadzania psa na spacer były obroża i smycz. Bardzo rzadko można było spotkać osobę wprowadzającą psa w szelkach. Teraz ten widok nikogo nie dziwi, a szelki stały się bardzo popularne. 

Początkowo szelki przeznaczone były głównie dla małych psów, dlatego w sklepach znajdowały się przede wszystkim szelki dla psa yorka czy szelki dla psa shih tzu. Od pewnego czasu pojawiły się też szelki dla dużego psa. Różne rodzaje szelek mogą pełnić różne funkcje.

Szelki dla psa – skąd pochodzą?

Szelki dla psa pojawiły się w momencie, kiedy psy zaczęły być wykorzystywane jako siła pociągowa. Trzeba było zastosować uprząż, która z jednej strony nie będzie zbytnio psa męczyć, a z drugiej optymalnie wykorzysta jego siłę. Na potrzeby psich zaprzęgów przystosowano uprząż końską, zastępując ciężkie elementy szelkami z lżejszego materiału. Od pewnego czasu szelki dla psa stały się też jednym z akcesoriów do codziennego użytku.

Szelki dla psa – zalety

Główną zaletą szelek jest na pewno mniejsza uciążliwość dla psa. Opinająca szyję obroża może być dla psa bardzo drażniąca. Poza tym przywołując psa do porządku i szarpiąc za smycz, jednocześnie wywieramy nacisk na jego szyję. W ekstremalnej sytuacji może nawet dojść do podduszenia. Szelki natomiast umiejscowione są w taki sposób, że nie stanowią dla psa żadnego utrudnienia. Nie ma też ryzyka podduszenia czy urazu kręgosłupa przy mocniejszym szarpnięciu. Drugi ważnym elementem jest komfort dla psa – szelki są dla niego mniej odczuwalne, więc nie wpływają na zwiększenie agresji lub naukę złych zachowań. Dlatego eksperci polecają szelki szczególnie dla szczeniaków oraz psów, które mają problem z nauką chodzenia na luźnej smyczy. Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest bezpieczeństwo w czasie spaceru.

Dużo bardziej prawdopodobne jest wyswobodzenie się psa z obroży niż z szelek. Przy obroży wystarczy wysunięcie głowy. Przy szelkach taka sytuacja jest niemożliwa – jedynie w razie rozpięcia szelek może dojść do wyswobodzenia się psa. Odpowiednio trwałe i dobrze założone szelki w praktyce wykluczają możliwość ich zdjęcia przez psa. Szelki dla psa bardzo dobrze sprawdzają się też przy treningu, ponieważ przy ich użyciu łatwiej można zapanować nad psem. Co bardzo ważne, jest to bezpieczniejsze niż przy używaniu smyczy.

Szelki dla psa – główne rodzaje

Szelki dla psa dzielą się na kilka głównych rodzajów i różnie kosztują.

Szelki dla psa spacerowe – to najpopularniejszy rodzaj szelek dla psa, a jak sama nazwa wskazuje, służą głównie do spokojnych spacerów po parku i nie nadają się do uprawiania sportu z psem. Zbudowane są w ten sposób, że pies wchodzi do nich przednimi łapami, a pasy spinające zapinane są na łopatkach. Ważny w tym przypadku jest dobrze dobrany rozmiar i odpowiednia regulacja pasków. Te szelki są stosunkowo niedrogie – ich cena wynosi od 10 do 100 zł i zależy również od rozmiaru.

Szelki dla psa zaprzęgowe – służą do stworzenia psiego zaprzęgu. Muszą być bardzo wytrzymałe, a szczególnie istotnym elementem są mocne i trwałe zapięcia. Kosztują od 40 do 130 zł.

Szelki dla psa guard – szczególnie preferowane przez osoby, które biegają z psem lub jeżdżą na rowerze. Składają się z dwóch głównych części połączonych paskiem mostkowym i żebrowym. W niektórych modelach bardziej rozbudowana jest część piersiowa, dzięki czemu siła rozkłada się na większą powierzchnię i dla psa jest to dużo wygodniejsze.

Szelki norweskie dla psa – bardzo łatwe do założenia, a dla psa komfortowe w użyciu, ponieważ budową zbliżone są do uprzęży końskich. Mają elementy bardzo przypominające koński podbrzusznik i napierśnik. Wyposażone są też w praktyczną rączkę, która ułatwia przytrzymanie psa.

Szelki dla psa do samochodu – ich podstawowym elementem jest szeroki pas na wysokości klatki piersiowej. Dzięki niemu siła hamowania rozłożona jest równomiernie i zatrzymywana głównie na tym pasie. Szelki dla psa do samochodu muszą mieć mocne pasy i być wykonane z solidnego, a zarazem miękkiego materiału.

Szelki dla psa szkoleniowe – te szelki ułatwiają naukę chodzenia na luźnej smyczy. Zapięcie znajduje się z przodu, a gdy pies próbuje pociągnąć, szelki obracają się i blokują jego ruchy.

Szelki dla szczeniąt – przede wszystkim powinny być wykonane z miękkiego materiału. Musi być na tyle delikatny, aby nie uszkodzić skóry szczeniaka. Tego rodzaju szelki przeznaczone są też dla psów o szczególnie wrażliwej skórze.

Szelki dla psów ortopedyczne – przeznaczone dla psów po operacjach kręgosłupa, a także z innymi schorzeniami narządów ruchu. Są połączone ze specjalnymi elementami zakładanymi na łapy. Dobór tego rodzaju szelek powinien być konsultowany z weterynarzem.

Zobacz wideo:

Jak wychować pieska?
Jak wychować pieska?
x-news

Zobacz także:

TikTok banuje niebezpieczne "mleczne wyzwanie". Użytkownicy musieli skorzystać z pomocy ortopedycznej

Sprawdziliśmy, ile kosztuje szkolna wyprawka. Co jest najdroższe?

Nowy sezon Dzień Dobry TVN. Sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: T.maz/GettyImages

Pozostałe wiadomości