Zwierzęta

Jeże pigmejskie. Czy można hodować je w domu?

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Urocze kuleczki z kolcami - świętujemy Dzień Jeża

Jeż pigmejski może być hodowany w domu. Co trzeba wiedzieć o tych zwierzętach? Od czego zacząć swoją przygodę z ich hodowlą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Piotrem Mindą i Mileną Żytą, którzy hodują jeże pigmejskie.

Jeże pigmejskie - co warto o nich wiedzieć?

Piotr Minda i Milena Żyta hodują jeże pigmejskie. - Chcieliśmy mieć jakieś stworzenie domowe. Zrezygnowaliśmy z kota czy psa, bo jesteśmy dość zajęci. U narzeczonej w pracy jeż był firmową maskotką. Wtedy pojawił się pomysł, aby hodować właśnie jeże - mówił w Dzień Dobry TVN Piotr Minda.

Jeż pigmejski (lub afrykański) to zwierzę, które wymaga sporo uwagi i dziecko może sobie z nim nie poradzić. - Trzeba poświęcić przynajmniej raz w tygodniu godzinę lub dwie na sprzątanie jego terrarium. Najlepiej robić to dwa razy w tygodniu - mówił Piotr Minda.

Trzeba pamiętać, że jeże pigmejskie lubią ciepło i jeśli mieszkamy w domu, w którym bywa chłodno, terrarium należy dodatkowo ogrzewać. - Wystarczy żarówka grzewcza, która podniesie temperaturę do 22-23 stopni Celsjusza. Terrarium należy wyłożyć wkładami higienicznymi. Na tym powinien znaleźć się kocyk. Warto także zapewnić zwierzakowi miejsce, w którym będzie mógł się schować - mówił Piotr Minda.

Co jedzą jeże?

Większość z nas jest zdania, że jeże żywią się głównie owocami i warzywami. Tymczasem podstawą ich diety jest mięso. - Mogą zjeść jakieś warzywo czy owoc, bardzo lubią np. arbuzy. Jednak żywią się przede wszystkim mięsem, np. świerszczami, chrząszczami. Możemy także sami ugotować podroby, czy indyka lub kurczaka - mówiła Milena Żyta.

Jaki tryb życia prowadzą jeże? Czy zwierzaki muszą cały czas siedzieć w terrarium? Czy można je wypuszczać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości