Zwierzęta

Chiropterolodzy na ratunek nietoperzom. Jak się zachować w przypadku spotkania z tym ssakiem?

Zwierzęta

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Agata Zjawińska
Nie taki Gacek straszny

Nietoperze powoli szykują się do zimowego snu. Okres jesienny to również czas, kiedy najczęściej można spotkać te latające ssaki w miastach. Jak się zachować, gdy nietoperz wpadnie do mieszkania z nieproszoną wizytą? Powiedział nam o tym Konrad Bidziński.

Nietoperzowe pogotowie

Nietoperze - choć z zasadzie niegroźne i pożyteczne zwierzęta - nie cieszą się najlepszą sławą, chociażby z powodu historii o ich upodobaniu do wplątywania się we włosy lub atakowaniu ludzi. Tymczasem okazuje się, że - jak wszystkie dzikie zwierzęta - raczej unikają kontraktu z człowiekiem. Zdarza się jednak, że takowy się nadarzy. Jak wówczas należy reagować?

- Wszystkie nietoperze są pod ochroną, wszystkie są pożyteczne, bo odżywiają się owadami, a kto odżywia się owadami, to pomaga nam na co dzień, bo w końcu komarów nie lubimy - powiedział Konrad Bidziński. - Nie powinniśmy się obawiać, bo takie pięciogramowe zwierzę niewiele jest nam w stanie zrobić.

Co zrobić, jeśli nietoperz wleci do naszego mieszkania?

- W pierwszej kolejności powinniśmy zgasić światło, otworzyć okno i odsłonić firankę - wyjaśnił. - Może wyleci sam, jeśli nie, to możemy go przykryć kartonikiem, włożyć pod spód tekturkę i wypuścić go wieczorem po zachodzie słońca, gdy nie ma przymrozków. Jeśli nie chce odlecieć, to można się zgłosić do specjalisty, można nas znaleźć w internecie, jesteśmy w różnych częściach kraju - dodał ekspert.

Wędrówki nietoperzy

Konrad Bidziński przypomniał, że nie wszystkie nietoperze zimują w Polsce. Niektóre gatunki pokonują naprawdę długą drogę.

- Niektóre nietoperze żyją latem i zimą na terenach odległych od siebie o kilka lub kilkanaście kilometrów - wyjaśnił. - Niektóre gatunki, jak karlik większy, lecą nawet przez Bałtyk, więc pokonują 1000-1200 km podczas swojej jesiennej wędrówki.

Te, które pozostają w Polsce, będą szukały schronienia w jaskiniach, opuszczonych fortyfikacjach, a nawet przydomowych piwnicach. Podobnie jak ludzie, nietoperze nie lubią być przedwcześnie budzone, dlatego zimą należy zapewnić im maksymalny spokój.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości