Wielka odwaga strażaczki z Piły. Półnaga zapozowała w remizie 

Autor:
Izabela
Dorf
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Utrata piersi - tego kobiety nie powinny się wstydzić
Utrata piersi - tego kobiety nie powinny się wstydzićDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Monika Kwiatkowska-Świgoń to strażaczka, która jakiś czas temu przeszła jednostronną mastektomię. To doświadczenie i spotkania z kobietami, które z powodu raka także straciły piersi sprawiły, że zdecydowała się na odważną sesję zdjęciową.

Niegroźny guzek, który okazał się rakiem

Podczas badań kontrolnych u Moniki Kwiatkowskiej-Świgoń wykryto guzek, który określono jako niegroźny. W czasie kolejnych uznano jednak, że to rak. - Bałam się, (...) że moje życie może się szybko skończyć, (...) ale później pomyślałam, że przecież miliony ludzi na świecie chorują, no i trzeba działać - powiedziała.

Po diagnozie Monika została skierowana do szpitala na operację. Z uwagi na to, że nowotwór rozprzestrzenił się po całej piersi jednym wyjściem była mastektomia.

Przez cały czas Monikę wspierała rodzina, przyjaciele i współpracownicy z jednostki. Niestety - jak przyznała - nie każda kobieta ma taki komfort. - Historie, jakie usłyszałam w szpitalu nie były miłe. Niektóre mnie wręcz zszokowały. Na przykład pani, która czekała na operację drugiej piersi, bo już pierwszą miała usuniętą, była obrażana przez swojego męża. Była też po chemii, bez włosów i zwracał się do niej słowami: "Ty łysa pało", albo mówił, że nie chce nic wiedzieć, czy ona ma piersi, czy nie i ma tak zrobić, żeby się o tym nigdy nie dowiedział. To straszne - powiedziała Monika.

Wyjątkowe zdjęcia

Niektóre kobiety po mastektomii uważają, że przez utratę piersi są mniej atrakcyjne. Monika postanowiła zrobić coś, co je przekona do zmiany zdania. - Razem z koleżanką Agnieszką stwierdziłyśmy, że dobrze by było zrobić sesję zdjęciową, która pokazałaby, że ja też jestem po mastektomii, wcale się tego nie wstydzę i żyję normalnie, i nawet jestem strażakiem. I taką sesję zrobiłyśmy - powiedziała.

Jak stwierdziła Agnieszka Pledzik, fotografie mają nie tylko mobilizować kobiety do wykonywania badań kontrolnych, ale także przekonywać, że mastektomia nie może prowadzić do braku akceptacji.

- Chciałabym mieć poczucie, że cała ta moja choroba przekuła się w coś dobrego - powiedziała Monika Kwiatkowska-Świgoń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości