Zegarek dla biegacza – jaki wybrać?

Kobieta, która biegnie
Zegarek dla biegacza. Jaki wybrać?
Źródło: Westend61/Getty Images
Zegarek dla biegacza to podstawowe wyposażenie każdego, kto regularnie trenuje biegi zarówno krótko, jak i długodystansowe. Dzięki wielu parametrom, profesjonalne zegarki pozwalają nie tylko na bieżące monitorowanie aktywności, ale też stają się osobistym trenerem z planem ćwiczeniowym. Zegarek dla biegacza pozwoli na usystematyzowanie treningów, monitoring biegów oraz bieżący zapis postępów. Czym się kierować przy wyborze takiego zegarka i na jakie jego funkcje zwrócić uwagę?

Zegarek sportowy to podstawowe wyposażenie każdego, kto regularnie uprawia bieganie i za cel stawia sobie pokonywanie coraz dłuższych dystansów. Do rekreacyjnych biegów miejskich – np. na dystansie do 10 km – w zupełności wystarczy telefon z aplikacją biegową, ale biegacz uprawiający biegi długodystansowe asfaltowe czy też terenowe, bez zegarka nie powinien zaczynać startu. Odpowiednio dobrany zegarek dla biegacza to nasz "cichy trener", który daje pogląd na to, jak wyglądał nasz bieg.

Wybór zegarka dla biegacza

Zegarek sportowy łączy w sobie wiele urządzeń, dzięki temu jest swoistym centrum dowodzenia każdego biegacza. W zależności od parametrów, może pełnić funkcję stopera, krokomierza, pulsometru, urządzenia do pomiaru prędkości, odległości i GPS.

Zegarki sportowe możemy nosić na co dzień, nie tylko podczas treningów, bo łączą one w sobie funkcje zwykłego zegarka i trenera monitorującego aktywność ruchową. Zegarek dla biegacza z GPS to gadżet, dzięki któremu po zakończonym biegu sportowiec otrzymuje dokładne informacje na temat swojego biegu – jaką miał prędkość na jakim odcinku, jaki był procent przewyższenia i spadku terenu itp. Zegarek z GPS zapewnia dokładny pomiar przebytego dystansu z czasem, co jest niezbędne podczas startu w zawodach. Ponadto, zapisując całą trasę treningową, ułatwia on zaplanowanie kolejnych treningów w celu polepszenia wyniku.

Sport to zdrowie

Krofball
Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Wybierając zegarek z GPS, warto zwrócić uwagę na jakość sygnału. Biegacze terenowi często znajdują się w miejscach, gdzie sygnał ten może się gubić, bo lasy i góry to teren trudny i wymagający. Dlatego w tym wypadku sprawdzą się modele droższe.

Wybierając zegarek, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • duży i czytelny wyświetlacz z funkcją podświetlenia;
  • możliwość sparowania zegarka z telefonem, który będzie bazą rejestrującą aktywność;
   • na to, czy posiada funkcję pomiaru tętna, GPS;
    • długą żywotność baterii;
     • możliwości ustawienia różnych sygnałów dźwiękowych;
      • pamięć, czyli możliwość bieżącego zapisywania dystansu, czasu, przebytych kilometrów, prędkości;
       • wodoszczelność.

        Tani zegarek dla biegacza sprawdzi się jako smartwatch. Jest to idealna opcja dla początkujących biegaczy, którzy dopiero doskonalą swoją technikę. Obserwacja tempa i zapis kilometrażu to funkcje, które każdy biegacz znajdzie nawet w podstawowych smartwatchach.

        Jaki zegarek dla biegacza będzie najlepszy?

        Profesjonalni biegacze, którzy uprawiają długodystansowe biegi, powinni wybierać spośród oferty firm, które specjalizują się w tworzeniu produktów dedykowanych sportowcom.

        Wysokopółkowe zegarki cechują się przydatną i docenianą przez wielu funkcją układania planów treningowych – zarówno tych prostych na 5 km, jak i ambitnych na maratony czy biegi ultra. Dzięki możliwości modyfikowania sesji, zegarki pełnią rolę osobistego trenera, monitorując postępy i wskazując ewentualne błędy. Zaawansowane modele zegarków dla biegaczy pomagają także w dopracowaniu techniki. Ponadto zbierają informacje o dynamice biegu, częstotliwościach dotykania stopami o podłoże i wytworzonym nacisku w połączeniu z tętnem. Pozwala to na bardzo dokładny monitoring biegu i rozłożenie go na czynniki pierwsze. Biegacz na podstawie otrzymanych analiz, może pracować nad doskonaleniem swojej wydolności i wydajności.

        Ile kosztuje dobry zegarek dla biegacza?

        Zegarki dla biegaczy (ze względu na to, że mogą mieć wiele funkcji) dzielą się na dwie grupy cenowe. Jeśli chcemy kupić zegarek z funkcją GPS, pomiarem tętna i prędkości, w zupełności tym wymaganiom sprostają zegarki do 300 zł. Dobre zegarki sportowe z kompleksowym wyposażeniem w najpotrzebniejsze parametry kosztują jednak już minimum 500 zł. Zegarek w tej cenie zazwyczaj posiada funkcje śledzenia trasy i optymalizacji treningu. Zegarki z wyższej półki, które oferują dodatkowe opcje (takie jak np. możliwość wgrania listy utworów w formacie mp3) to modele dostępne w cenie powyżej 1000 zł.

        Zobacz także:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
        Materiał promocyjny

        Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla