"Sezon narciarski to żniwa dla ortopedii". Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Na nadejście zimy czekają przede wszystkim zapaleni narciarze. Niestety wielu z nich kończy sezon z kontuzją. Co zrobić, aby uniknąć takich problemów? Jak przygotować się do jazdy i wyjścia na stok? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. Adrianem Rymarczykiem, ortopedą, chirurgiem.

Jak się przygotować do sezonu narciarskiego?

Jazda na nartach, choć bardzo przyjemna, może pociągać za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Na szczęście odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć problemów. Trzeba je jednak rozpocząć jeszcze przed startem sezonu.

- Aktywny tryb życia na co dzień jest wskazany. Spacery, jazda na rowerze, również bieganie [...], siłownia. To wszystko nas przygotowuje do stoku narciarskiego - wyliczał w Dzień Dobry TVN dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, chirurg.

Do jazdy przygotują nas również pewne specyficzne ćwiczenia. Zdaniem specjalisty należy zacząć je wykonywać na dwa tygodnie przed wyjazdem na narty. Jak ćwiczyć? Dowiecie się tego z powyższego wideo.

Co należy sprawdzić przed sezonem narciarskim?

W ocenie naszego gościa przed startem sezonu narciarskiego warto wybrać się do serwisu i sprawdzić, czy z naszym sprzętem wszystko jest w porządku. - Czy zapięcia prawidłowo działają, czy nie zardzewiały. [...] Następnie nasmarować, naostrzyć narty. O tym się nie pamięta - przyznał.

Idąc na stok, nie można zapomnieć o kasku, który chroni przed urazami głowy. Musimy także pamiętać, że nie mamy stoku na wyłączność i wokół nas są też inni ludzie. Tym samym powinniśmy przestrzegać panujących tam zasad, np. jeździć jedną stroną stoku i dostosować prędkość jazdy do aktualnych warunków.

- Sezon narciarski to żniwa dla ortopedii. Poważnie [...] podejdźmy do wyboru sprzętu narciarskiego - radził dr Adrian Rymarczyk. O czym jeszcze należy pamiętać? Kiedy najczęściej dochodzi do urazów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości