Profilaktyka zdrowia

Dbanie o higienę nie ochroni nas przed wszami, a zakazić się mogą także dorośli. Jak walczyć z pasożytami?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
dziewczynka, która się drapie po głowie

Wszy to pasożyty, które przenoszą się z człowieka na człowieka i potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Wbrew obiegowej opinii, ich pojawienie się nie oznacza, że dana osoba nie przestrzega podstawowych zasad higieny. Wszawica to demokratyczna przypadłość i choć może się przytrafić absolutnie każdemu, to znacznie częściej rozpoznaje się ją u dzieci. Dlaczego? Jak sobie z nią poradzić? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Anną Jędrowiak, dermatologiem.

Wszawica, czyli co?

Wszawica to choroba wywoływana przez wszy, czyli niewielkie – choć widoczne gołym okiem – pasożyty. Najczęściej atakują skórę głowę. Wszy przenoszą się z człowieka na człowieka, dlatego, aby je złapać, musi dojść do bezpośredniego kontaktu z osobą, która ma pasożyty. Zakażenie może mieć miejsce także wtedy, gdy korzystamy z jej szczotki, grzebienia, nosimy jej nakrycie głowy lub śpimy w tej samej pościeli.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Mimo że schorzenie może przytrafić się absolutnie każdemu i o każdej porze roku, to znacznie częściej rozpoznaje się je u dzieci w okresie letnim. - Wszawica znacznie częściej dotyczy dzieci, ponieważ to one przebywają w dużych grupach, a w takich warunkach prawdopodobieństwo, że jedno z nich ma wszy i przekaże je innym dzieciom, jest bardzo wysokie – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl z dr Anna Jędrowiak, specjalista dermatologii, certyfikowany lekarz American Academy of Aesthetic Medicine.

Należy podkreślić – że wbrew obiegowej opinii – wszawica nie ma nic wspólnego z brudem i barkiem higieny. – Zachorować mogą również osoby, które często wyjeżdżają, sypiają w różnych hotelach, nawet tych wysokiej klasy – tłumaczyła ekspertka.

Wszawica – jakie daje objawy?

Poza świądem skóry głowy, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wszawicy, to dorosłe gnidy widać gołym okiem. - Dlatego bardzo ważne jest, aby po powrocie z wypoczynku bardzo dokładanie obejrzeć skórę za uszami oraz w okolicy potylicznej, tuż nad karkiem. To właśnie tam wszy lokalizują się najczęściej – mówiła dermatolożka.

Jeśli dziecko ma wszy, to skóra w tych miejscach będzie mocno podrażniona od intensywnego drapania. Da się zauważyć strupki, wydrapane grudki, czy zmiany obrzękowe. Czasem dochodzi nawet do powiększenia węzłów chłonnych.

Wszawica – jak z nią walczyć?

Walka z wszawicą jest stosunkowo prosta. W aptekach dostępne są specjalne zestawy do leczenia. Znajduje się w nich krem, szampon, czy lotion oraz grzebień o grubych oczkach, który służy do wyczesywania wszy, gnid z włosów. Choć apteczne zestawy są bardzo skuteczne, to aby zadziałały, trzeba przestrzegać zaleceń producenta – każdy z nich może wymagać innego schematu postępowania. Zazwyczaj kurację trzeba powtórzyć po tygodniu, ale nie jest to reguła. Czasem po środek trzeba sięgnąć po 2-3 dniach od pierwszego zastosowania.

Trzeba mieć na uwadze, że takie środki mają delikatnie toksyczne działanie i mogą dodatkowo podrażniać skórę. - Tym samym w przypadku dzieci, które zmagają się alergiami lub innymi chorobami skóry, przed wprowadzeniem leczenia należy skonsultować się lekarzem dermatologiem – mówiła nasza rozmówczyni. Konsultacja będzie potrzeba także wtedy, jeśli terapia nie działa, świąd się nasila lub doszło do nawrotu wszawicy.

A co z włosami? Czy trzeba je obciąć? – Nie ma takiej potrzeby. Bardzo często takie zabiegi dają odwrotny efekt i przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry głowy. Dziecko jeszcze mocniej się drapie, a im bardziej skóra jest podrażniona, rozdrapana, tym większe jest prawdopodobieństwo, że rozwinie się stan zapalny – tłumaczyła specjalistka.

Musimy pamiętać, że jeśli dziecko ma wszy, to pasożyty mogą się znaleźć również na jego ubraniach, pościeli, a także na tapicerowanych powierzchniach, z którymi dziecko miało kontakt. Dlatego to, co nadaje się do prania, należy wrzucić do pralki i wyprać w minimum 60 stopniach. Wszy z tapicerek czy dywanów można usunąć z pomocą specjalnych środków. – Ważne są również odkurzanie i wycieranie kurzy – tak ograniczamy ewentualne przemieszczanie się wszy – dodała ekspertka.

Wszy – co zrobić, aby ich nie "złapać"?

Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasad higieny. – Na wyjazdy warto zabierać ze sobą swoją poduszkę lub przynajmniej własną poszewkę. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to skorzystajmy ze specjalnych sprayów z olejkami eterycznymi. Po spryskaniu poduszki mogą zneutralizować wszy – mówiła specjalistka.

Warto także mieć swój śpiwór. Nie korzystamy z cudzych grzebieni, szczotek do włosów i uczymy tego dzieci. – Warto także zachęcać dzieci, aby związywały włosy – dzięki temu jest mniejsza szansa, że podczas zabawy zetkną się one z włosami dziecka, które ma wszy – mówiła ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Sophie Walster/Getty Images

Pozostałe wiadomości