Profilaktyka zdrowia

Pneumokoki zagrażają nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Kto powinien się zaszczepić?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Pneumokoki nie liczą lat – warto szczepić także dorosłych

Pneumokoki to bakterie, które są niebezpieczne dla dzieci i dorosłych. Zarówno u małych, jak i większych pacjentów mogą doprowadzić do poważnego zapalenia płuc. Na szczęście kłopotów ze zdrowiem można uniknąć dzięki szczepionce przeciwko pneumokokom. Kto powinien ją przyjąć? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Piecuch-Kilarowską, lekarzem rodzinnym.

Dlaczego pneumokoki są niebezpieczne?

Wiele osób uważa, że pneumokoki zagrażają tylko małym dzieciom. Tymczasem infekcja wywołana przez te bakterie może być niebezpieczna także dla dorosłych. Choć dzięki szczepieniom można się przed nimi chronić, to w Polsce w przypadku dorosłych nie są one refundowane. - 21 krajów oferuje bezpłatne szczepienia dorosłym. Lekarze apelują, aby do tej grupy dziecięcej dołożyć przynajmniej osoby po 65. roku życia. Choć zalecenia mówią, aby szczepiły się już osoby, które skończyły 50 lat - podkreślała w Dzień Dobry TVN Monika Piecuch-Kilarowska, lekarz rodzinny.

Warto pamiętać, że pneumokoki przenikają do naszego organizmu w ten sam sposób, co wirusy. Co gorsza, infekcje wirusowe bardzo często zmieniają się w bakteryjne. - Dzięki szczepieniu chronimy się nie tylko przed dodatkową infekcją, ale przede wszystkim przed ciężkim zapaleniem płuc, które wywołują pneumokoki - dodała specjalistka.

Kto powinien się zaszczepić?

Szczepienia przeciwko pneumokokom podawane są przede wszystkim małym dzieciom. Jednorazowa aplikacja daje im odporność już na całe życie. Podobnie jest w przypadku osób starszych. O szczepieniu przeciwko pneumokokom powinni pomyśleć też pacjenci z chorobami przewlekłymi. - Dotyczy to tych, którzy zmagają się z cukrzycą lub chorobami serca - wyliczała specjalistka. Dodatkowej dawki szczepionki mogą potrzebować zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy są pod stałą opieką onkologa lub hematologa.

Mimo że szczepienie nie jest refundowane i trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni, to w niektórych regionach Polski, np. na Mazowszu, działają programy, w ramach których można zaszczepić się bezpłatnie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości