pneumokoki

    pneumokoki

    Obowiązkowe szczepienia dzieci to podstawa. Jednak o ochronie zdrowia powinni pamiętać także dorośli. Jak się okazuje, niektóre choroby zakaźne u pełnoletnich pacjentów wywołują znacznie większe powikłania niż u maluchów. Ile razy powinniśmy szczepić się na pneumokoki? Na to pytanie odpowiedziała nam prof. dr hab. n. med. Aneta Nitch-Osuch, epidemiolog Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert kampanii "Pneumokoki nie liczą lat. Zaszczepieni – zabezpieczeni".

    Koronawirus z dnia na dzień rozprzestrzenia się coraz bardziej. Choroba dotyka już miliony osób na całym świecie. Jak dotąd nie udało się znaleźć skutecznego leku. Pojawiają się jednak plotki jakoby szczepienie przeciw pneumokokom pomagało w przezwyciężeniu Covid-19. Czy to prawda?

    Tydzień temu w Kleosinie zmarła 48-letnia przedszkolanka. Powodem było zakażenie pneumokokami. Kobieta zaraziła się nimi od dzieci. Czym jest ta bakteria, i jak bardzo zagraża naszemu zdrowiu? Zapytaliśmy o to dr Anetę Górską - Kot, ordynator oddziału pediatrycznego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Okazuje się, że bakteria powoduje sepsę pneumokokową, która przebiega bardzo szybko... Jak można się ustrzec przed zakażeniem?

    Od stycznia 2017 r. szczepienia przeciwko pneumokokom są obowiązkowe, ale i darmowe. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr n. med. Alicję Karney, aby powiedziała, czym są pneumokoki, jakie choroby wywołują i do którego roku życia powinno się zaszczepić dziecko.