Profilaktyka zdrowia

"Musimy dużo pić, żeby te drogi moczowe płukać". Co jeszcze można zrobić, aby infekcja nie wracała?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Co jest przyczyną infekcji dróg moczowych?
Co jest przyczyną infekcji dróg moczowych?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Infekcja dróg moczowych to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety, do tego lubi nawracać. Co zrobić, aby uwolnić się od infekcji? Dlaczego to panie chorują częściej? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Rymarz, specjalistą nefrologii.  

Dlaczego kobiety częściej łapią infekcje dróg moczowych?

Infekcję dróg moczowych najczęściej wywołują bakterie, które przenikają do pęcherza moczowego, a w bardziej zaawansowanej postaci nawet do nerek. Mimo że dolegliwość może rozwinąć się u każdego, to znacznie częściej diagnozuje się ją u kobiet. - To wynika z budowy anatomicznej - powiedziała w Dzień Dobry TVN Aleksandra Rymarz, specjalista nefrolog. Kobiety mają krótszą cewkę moczową, tym samym bakterie mają krótszą drogę do pokonania, żeby dostać się do pęcherza moczowego.

Do najbardziej charakterystycznych objawów infekcji należą ból i częste oddawanie moczu, a także bolesne parcie na mocz. Przedłużającym się infekcjom może towarzyszyć gorączka. - To jest objaw dość groźny, który bezwzględnie wymaga dodatkowych badań i konsultacji z lekarzem - dodała nasza rozmówczyni.

Infekcja dróg moczowych. Jak skutecznie ją leczyć?

Ponieważ schorzenie ma podłoże bakteryjne, to leczenie polega na usunięciu z organizmu szkodliwych patogenów. W tym celu chorym przepisuje antybiotyk lub chemioterapeutyk. - Ponieważ większość infekcji są to infekcje niepowikłane i spowodowane taką bakterią Escherichia coli, w pierwszej kolejności powinniśmy stosować leki, które są skierowane właśnie przeciwko tej bakterii - powiedziała.

Mimo że infekcja dróg moczowych lubi nawracać, to są sposoby, aby temu zaradzić. - Musimy dużo pić po to, żeby te drogi moczowe płukać i regularnie oddawać mocz - dodała. Dodatkowo warto sięgnąć po naturalne środki - przed wszystkim po żurawinę. - Możemy (ją) sami przyrządzić, zmiksować z cukrem świeżą żurawinę i dodawać do wody, do herbaty - tłumaczyła. Warto podkreślić, że skuteczność żurawiny w walce z infekcją układu moczowego potwierdzają badania.

Co sprzyja infekcji układu moczowego u mężczyzn? Dowiecie się z tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości