Profilaktyka zdrowia

Ponad 60. dzieci zmarło po spożyciu skażonego syropu na kaszel. O jaki produkt chodzi?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polsatnews.pl
kobieta, która podaje dziecku syrop

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjrzała się zagadkowym zgonom kilkudziesięciu dzieci, do których doszło w ostatnim czasie w Gambii. Zdaniem specjalistów winny jest produkowany w Indiach syrop na kaszel. Najprawdopodobniej farmaceutyk został skażony. Jak do tego doszło?

WHO ostrzega przed syrop dla dzieci

Do zagadkowych i niespodziewanych zgonów dzieci zaczęło dochodzić w lipcu. W tamtym czasie odnotowano w Gambii ogromny wzrost liczby małych pacjentów z ostrym uszkodzeniem nerek. W konsekwencji zmarło 66 dzieci. Gambijskie ministerstwo zdrowia wszczęło dochodzenie. Sytuacja była na tyle poważna w śledztwo zaangażowali się również przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przeprowadzona przez WHO analiza wykazała, że za zgony dzieci najprawdopodobniej syrop na kaszel, do którego trafiły niebezpieczne substancje. - Analiza laboratoryjna potwierdziła "niedopuszczalne" ilości glikolu dietylenowego i etylenowego w syropach firmy Maiden Pharmaceuticals - przekazał dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Ich spożycie może prowadzić do ostrego uszkodzenia nerek u dzieci, a w efekcie do śmierci - dodał.

Skażony syrop dla dzieci. Na które produkty trzeba uważać?

Światowa Organizacja Zdrowia nie tylko zaapelowała do producenta syropu o wycofanie go z rynku, ale także przestrzega konsumentów przed stosowaniem czterech farmaceutyków: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup oraz Magrip N Cold Syrup.

Choć do zagadkowych zgonów doszło w Afryce, to ostrożność powinien zachować cały świat. Indie produkują leki lub substancje niezbędne do ich wytworzenia i dostarcza je na wszystkie kontynenty. Natomiast firma Maiden Pharmaceuticals każdego roku produkuje ok. 2,2 mln butelek syropów. Sprzedaje swoje produkty w Indiach i za granicą - w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images

Pozostałe wiadomości