Związki i seks

Przedwczesny wytrysk – jak go kontrolować?

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk to problem, z którym boryka się wielu mężczyzn. Utrudnia on współżycie i powoduje frustrację u mężczyzny, a często także u jego partnerki. Przedwczesny wytrysk utrudnia bowiem doznanie przyjemności i zaspokojenie partnerki. Zaburzenie to jest słabo opracowane, co z kolei przekłada się na niewiedzę wielu mężczyzn, jak postępować w takiej sytuacji i jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem.

Niezdolność do zatrzymania procesu ejakulacji, czyli powstrzymania wytrysku do momentu spełnienia oraz zaspokojenia partnerki, dotyczy w dużej mierze młodych mężczyzn. Niestety, przedwczesny wytrysk nadal jest w świecie mężczyzn owiany rodzajem społecznego tabu, co powoduje, że niewielu z nich decyduje się na konsultację medyczną. W wielu przypadkach zaś wystarczy niewielka pomoc specjalisty.

Przedwczesny wytrysk – kogo dotyczy?

Przedwczesny wytrysk to obok impotencji jedno z najczęściej występujących zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Brak dokładnych danych co do jego skali, ale przyjmuje się, że nawet 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn może zmagać się z jakąś postacią przedwczesnego wytrysku. Dochodzić do niego może w różnych stadiach zbliżenia:

  • jeszcze przed rozpoczęciem aktywności, na przykład w czasie oglądania nagiej partnerki,
  • na początku współżycia, przed wprowadzeniem członka do pochwy kobiety,
  • w momencie wprowadzenia członka, jednak przed osiągnięciem satysfakcji seksualnej.
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym? Szukanie miłości przez internet jest obecnie bardzo popularne. Wielu ludziom szczęśliwe udało się spotkać w sieci drugą połówkę. Jak to zrobili? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Problem przedwczesnego wytrysku ujmuje się w czterostopniowej skali, która wskazuje na podłoże tego zaburzenia. Klasyfikację tę opracował C.W. Hastings, a następnie zaaprobowało ją amerykańskie Sexual Research Center.

  • Stopień I – zaburzenie seksualne jest wynikiem masturbacji w ukryciu (często młodzieńczej), w której mężczyzna dąży do jak najszybszego osiągnięcia spełnienia w obawie przed „nakryciem”;
  • Stopień II – przedwczesny wytrysk jest objawem młodzieńczego stresu, problemów w relacji z partnerką, obaw i niepokojów targających młodymi mężczyznami;
  • Stopień III – to efekt nieleczonych zaburzeń II stopnia; z czasem zaburzenia prowadzą do utraty równowagi między neuroprzekaźnikami (dopaminą, serotoniną) w mózgu; a brak kontroli nad wytryskiem jest wyrazem tego zaburzenia;
  • Stopień IV – jest konsekwencją dwóch poprzednich stopni i wymaga leczenia u specjalisty; dotknięta nim osoba dorosła nie jest w stanie kontrolować swojego wytrysku, często dochodzi do niego jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Stopień IV może być również związany z zaburzeniami wynikającymi z budowy fizjologicznej mężczyzny. Przedwczesny wytrysk może bowiem wynikać z nadpobudliwości nerwu sromowego, ciągłej nadwrażliwości żołędzi członka lub słabego napięcia zwieraczy cewki moczowej.

Przedwczesny wytrysk – jak zapobiegać?

Przedwczesny wytrysk zakwalifikowany do III lub IV stopnia wymaga wizyty u specjalisty – seksuologa lub urologa. W większości przypadków mężczyźni najpierw korzystają z innych metod zapobiegawczych. Niektórzy uważają, że picie małej dawki alkoholu lub kawy pomaga opóźnić wytrysk. Część mężczyzn korzysta również z opóźniających wytrysk żeli i maści ze środkami znieczulającymi (np. lidokainą), które osłabiają wrażliwość żołędzi członka. Jeszcze inni skracają czas gry wstępnej lub masturbują się przed spotkaniem z partnerką.

Jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem?

Przedwczesny wytrysk to problem, z którym można sobie poradzić dzięki regularnemu treningowi. Chodzi tutaj przede wszystkim o uzyskanie świadomości, która pozwoli mężczyźnie zidentyfikować moment przed ejakulacją i świadomie z niej zrezygnować. Trening ten wymaga sporej siły woli i regularności, przynosi jednak z czasem oczekiwane efekty. Im starszy jest mężczyzna, tym bardziej jest świadomy możliwości i warunków swojego ciała, także podczas zbliżenia. Problemy z kontrolowaniem wytrysku mają głównie młodzi mężczyźni, którzy dopiero rozpoczynają aktywność seksualną, a silne podniecenie i brak doświadczenia seksualnego skutkują u nich przedwczesnym wytryskiem. Jeśli problem nie mija z wiekiem, warto skonsultować się ze specjalistą. Na ten moment nie ma skutecznego leku zapobiegającego przedwczesnemu wytryskowi. Na czarnym rynku dostępne są co prawda selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), jednak ich stosowanie jest bardzo dyskusyjne. Substancje takie jak paroksetyna, sertralina czy fluoksetyna mają wiele skutków ubocznych i powinny być przepisywane jedynie przez specjalistów w trudnych przypadkach przedwczesnego wytrysku. Dla zdrowych mężczyzn stosowanie tego typu substancji jest niebezpieczne i może wiązać się z wieloma skutkami ubocznymi.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nenad Cavoski / Getty Images

Pozostałe wiadomości