Porady

Jak skutecznie pozbyć się sierści z mebli i ubrań? Co dodać do prania?

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Ula Chincz
Odkłaczamy nasze mieszkania

Sierść na meblach i ubraniach? Właściciele zwierzaków cieszą się ich towarzystwem, ale muszą mierzyć się także z częstszym sprzątaniem po nich. Jak robić to w skuteczny sposób? Sprawdź nasze wskazówki i porady Uli Chincz.

Jak usunąć sierść z ubrań?

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. Jednym z nich jest sprzątanie sierści. Pokryte nią ubrania to prawdziwa zmora większości właścicieli psów i kotów. Sierść bywa też trudna do usunięcia z tapicerowanych mebli czy podłóg. Istnieją jednak metody, które pozwalają na szybkie i skuteczne poradzenie sobie z problemem. Jedną z nich są rolki z taśmą samoprzylepną. To najpopularniejsze rozwiązanie dostępne w wielu sklepach, ale oczywiście nie jedyne.

- To oczywiście działa świetnie, tyle tylko, że jest jednorazowe. Podobne szczotki możecie kupić takie, które opłukujemy po prostu pod letnią wodą i to jest równie skuteczne, więc myślę że warto wybrać takie, które nie produkują dodatkowych śmieci - powiedziała w Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

Istnieje także szczotka zbudowana trochę jak koci języczek, która "rzeczywiście ściąga bardzo skutecznie". Prezenterka jednak najbardziej poleca... dłonie. Wystarczy je lekko zmoczyć i jednym ruchem przejechać po ubraniach. To najwygodniejszy sposób, który nic nie kosztuje.

Usuwanie sierści z ubrań w praniu

Sierść niektórych zwierzaków wbija się w tkaniny i trudno jest usunąć ją rolką. Warto wtedy wyprać ubrania, a do pralki dodać nieco octu. Posiada on właściwości antystatyczne - ubrania nie elektryzują się. W efekcie nie tylko spada z nich sierść już tam obecna, ale trudniej przyczepia się kolejna. Wystarczy dolać około 50-100 ml (w zależności od tego, jak dużo jest ubrań) octu do pojemnika na płyn do płukania. Może być również zmieszany z płynem. Jeśli chodzi o silny, octowy zapach, to bez obaw. Płyn do płukania i ciepła woda świetnie go maskują

Usuwanie sierści w domu - z mebli i nie tylko

Dywan i wykładzina to oczywiste miejsca, w których nasi ulubieńcy zostawiają swoje ślady, wiadomo więc, że właściciele zwierzaków muszą częściej odkurzać. Do tego Ula Chincz poleca odkurzacz samobieżny, który może posprzątać dom podczas naszej nieobecności. Poza tym, choć czworonogi na początku się go boją, później bardzo lubią i traktują jako dodatkowego towarzysza, z którym się nie nudzą podczas naszej nieobecności. Właścicielom klasycznego odkurzacza, poleca z kolei zwrócić uwagę na to, jakie mają dołączone do niego szczotki. Należy bowiem wykorzystywać te z twardym włosiem, ponieważ są bardziej skuteczne.

- Nie każda szczotka z włosia zdejmie futro równie skutecznie. Weźcie tą ze sztywniejszym włosiem. Sprawdźcie w instrukcji, która z nich jest polecana. I oczywiście odkurzamy na największej mocy, żeby wyssać absolutnie wszystko, co się da - doradziła w naszym programie prezenterka.

Poleciła również mopy ze ściereczką elektrostatyczną, która jak magnes zbiera kłaczki pozostawione przez czworonoga, a także suszarki bębnowe do ubrań. Wyznała: "Wiem, że to jest duża inwestycja, ale dobra. (...) Naprawdę robi robotę. Warto w taki sprzęt zainwestować".

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Ula Chincz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości