Porady

Jak narysować papugę? Proste i bardziej skomplikowane rysunki

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziecko rysuje papugę

Szkic papugi należy do średnio trudnych rysunków. Można go oczywiście uprościć, szczególnie jeśli do rysowania przymierza się dziecko, które dopiero kształtuje swoje umiejętności manualne i techniczne. W Internecie można znaleźć sporo tutoriali, które pokazują, jak wykonać bardziej skomplikowane rysunki oraz jak je odpowiednio wypełnić kolorystycznie. Swoją przygodę w rysowaniu zwierząt warto jednak rozpocząć od nieco prostszych projektów.

Naukę, jak narysować papugę, można wykorzystać jako pretekst do pogłębienia wiedzy dziecka o świecie ptaków, miejscach, w których one żyją, ich rytuałach i zachowaniach. Być może, kiedy dziecko już dowie się, jak narysować papugę krok po kroku, zechce porównać swój rysunek z oryginałem i zaproponuje wycieczkę do zoo.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak narysować papugę krok po kroku?

Szkic papugi należy przede wszystkim rozpocząć od zarysowania jej głowy i tułowia. Prosty przewodnik schematycznego dość rysunku pokazuje, jak to zrobić:

 • Najpierw należy narysować oczy ptaka. Warto zwrócić uwagę na odległość między nimi – przełoży się ona bowiem na dziób i głowę ptaka.
 • Od prawego oka w stronę lewego należy poprowadzić łuk, który przy lewym oku zejdzie kilka centymetrów w dół. Od końca tej linii należy przeprowadzić kolejną. Powinna się ona kierować łukiem w górę, w stronę prawego oka. W ten sposób powstanie dziób papugi.
 • Na dziobie należy zaznaczyć dwa otwory po każdej stronie, nieco poniżej oczu
 • Na ⅔ wysokości lewej linii dziobu należy rozpocząć linię, która od góry otoczy oczy i miękkim łukiem zejdzie w dół. Długość tej linii wyznaczy tułów ptaka.
 • Również od lewej linii dziobu, na wysokości ⅓ należy wyprowadzić linię biegnącą miękkim łukiem w dół. Będzie to druga część tułowia papugi.
 • W środku tułowia należy poprowadzić linię biegnącą w dół i zakończoną kilkoma miękkimi szlaczkami. W tej sposób papuga zyska skrzydło.
 • Na dole należy papudze dorysować ogon oraz nogi ze szponami.
 • Można dodać linię gałęzi, na której będzie siedzieć ptak.

To bardzo prosty schemat, który nawet dla dziecka nie powinien stanowić szczególnej trudności. Początkującemu rysownikowi można przygotować gotowe rysunki, na których będzie mógł się uczyć rysowania po śladach. Jednak lepszym rozwiązaniem jest nauka rysowania papugi krok po kroku – linia po linii. Można dziecku przygotować kartkę, na której będą zaznaczone kolejne etapy rysowania. Chodzi jednak o to, aby uczyło się ono przerysowywania widzialnego kształtu, a nie jego odrysowywania po śladzie. W ten sposób kompetencje motoryczne można połączyć z rozwojem zmysłu obserwacji i przestrzennego widzenia rzeczy. Nauka rysowania może się więc okazać niezwykle wartościową dla rozwoju dziecka. 

Warto zaznaczyć, że również w przypadku dorosłych nauka, jak namalować papugę, to szkoła rozwijania, doskonalenia własnych umiejętności, nie tylko manualnych, lecz także obserwacyjnych . To także szkoła skupienia, która we współczesnym, wypełnionym bodźcami świecie bardzo się przydaje.

Jak się rysuje papugę?

Szkic papugi można wykonać także nieco inaczej, trochę mniej schematycznie. Zaprezentowany poniżej schemat tworzenia rysunku papugi wymaga więcej czasu i skupienia. Jest jednak bardziej dokładny w odwzorowywaniu rzeczywistości.

 • Należy rozpocząć od owalnego kształtu tułowia, na którym zostanie umieszczona głowa.
 • Za pomocą prostej linii należy z jednej strony połączyć ze sobą głowę oraz tułów. W ten sposób pojawi się szyja.
 • Mniej więcej na ⅔ wysokości tułowia należy miękką linią zaznaczyć skrzydło.
 • Owalną linią na dole zaznaczyć należy ogon ptaka.
 • Następnie u dołu należy dorysować kawałek nogi z wystającymi, skierowanymi ku dołowi pazurkami.
 • Na głowie należy zarysować kontury dziobu.
 • Na tym etapie warto wytrzeć wszystkie niepotrzebne linie.
 • Należy dorysować linię gałęzi, na której siedzi papuga.
 • Wreszcie przychodzi czas na rysowanie oka oraz zaznaczenie kilku piór na skrzydle.
 • Puszkiem należy pokryć głowę i szyję papugi.
 • Teraz należy zaznaczyć drobniejsze piórka.
 • Na tym etapie można rozpocząć kolorowanie. Papugi, jako bardzo barwne ptaki, otwierają ogromne pole dla wyobraźni. Warto pobawić się kolorami, przetestować warianty przechodzenia różnych barw. Kolorowanie skrzydeł papugi to świetna okazja do nauki łączliwości i mieszania kolorów.

Drugi szkic jest nieco bardziej skomplikowany od pierwszego. Największe wyzwanie stanowi narysowanie papugi w locie. Jest to jednak zadanie dla bardzo doświadczonych rysowników.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aitor Diago/Getty Images

Pozostałe wiadomości