Motoryzacja

Ekonomicznie i ekologicznie, czyli sposoby na tanią jazdę. "Spokojnie zaoszczędzisz 2-2,5 tys. złotych w ciągu roku"

Motoryzacja

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Robert Stockinger
Eko jazda, czyli jak zaoszczędzić na paliwie
Eko jazda, czyli jak zaoszczędzić na paliwieDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Szalejące ceny paliwa dają w kość kierowcom. Choć nie sposób powstrzymać rosnące koszty surowców, to warto przestawić się na ekologiczny sposób jazdy. Jego tajniki zgłębiał Robert Stockinger wraz z Sylwestrem Pawłowskim znanym jako Świadomy Kierowca.

Ekologiczna jazda

Ekologia to nie tylko fanaberia tych, których na nią stać, ale też realny sposób na to, by zaoszczędzić pieniądze. To ważne, zwłaszcza w dobie rosnących w zawrotnym tempie cen paliwa. Choć oczywiście wciąż najtańszym sposobem jest piesza wycieczka lub wyprawa rowerowa, to nie zawsze taka opcja jest możliwa.

- Eko jazda daje nam korzyści ze strony finansowej, ale ta technika jazdy przekłada się na korzyści ekologiczne ponieważ emitujemy dużo mniej szkodliwych substancji - wyjaśnia Sylwester Pawłowski. - Do tego nie ścieramy klocków hamulcowych i tarcz, z których pył znajduje się potem w powietrzu - zaznacza.

Jak zatem jeździć, bo oszędzać?

- Wbrew pozorom nie chodzi o jazdę ślamazarną i powolną jak zawalidroga - podkreśla Sylwester Pawłowski. - Eko jazda to jest taka inteligentna taktyka poruszania się po drodze, stosowanie konkretnych technik w odpowiednich sytuacjach, dzięki czemu oszczędzamy bardzo dużo na paliwie i eksploatacji samochodu - dodaje.

Sposoby na tanią jazdę

Podstawową zasadą która powinna towarzyszyć wszystkim kierowcom jest maksymalne skupienie. Pozwala ono na baczną ocenę sytuacji i dostosowanie techniki jazdy do zmieniających się warunków na drodze. Przewidując ruchy innych kierowców można zastosować m.in. hamowanie silnikiem.

- Niektórzy myślą, że jak silnik głośno pracuje, to zużywa dużo paliwa, a jest wręcz przeciwnie - podkreśla Sylwester Pawłowski. - Hamując silnikiem samochód w ogóle nie spala, jest zerowe zużycie paliwa lub energii elektrycznej.

Kluczem do zrozumienia eko jazdy, jest świadomość, kiedy konsumowana jest największa ilość nośnika energii.

- Najwięcej paliwa potrzebujemy, jak przyśpieszamy, bo to jest najtrudniejszy moment - wyjaśnia Sylwester. - Podczas jazdy z nadmierną prędkością, opór, który stawia powietrze sprawia, że zużywamy paliwo w bardzo dużych ilościach. Kolejnym przykładem jest podjazd pod górę. Można zastosować analogię do jazdy rowerem. Każdy, kto to robił, wie, w których sytuacjach najbardziej pieką mięśnie, czyli jak ruszamy, jedziemy bardzo szybko, czy podjeżdżamy pod górę.

Dla eko jazdy niezwykle ważna jest dynamika - przyspieszenia powinny być energiczne i zdecydowane, jednak nigdy gwałtowne, w miarę możliwości należy utrzymywać stałą prędkość i wyprzedzanie ruchów innych kierowców.

- W zasięgu każdego jest redukcja 15-20 proc. zużycia paliwa - twierdzi Sylwester Pawłowski. - Jeżeli ktoś w ciągu miesiąca pokonuje 2 tys. km, to stosując te techniki, spokojnie zaoszczędzi 2-2,5 tys. złotych w ciągu roku - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości