Jak dbać o samochód zimą? Zasady, o których warto pamiętać

Autor:
Maria
Czarniecka
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Jak odśnieżyć auto?

Choć grudzień w pełni, a za chwilę święta, chciałoby się powiedzieć, że zima znów zaskoczyła kierowców. Z tej okazji Bartek Jędrzejak spotkał się z Łukaszem Byśkieniewiczem dziennikarzem TVN Turbo. Panowie opowiedzieli widzom Dzień Dobry TVN o tym, jak zadbać o samochód i jak radzić sobie w sytuacjach, gdy zima faktycznie zaskoczyła.

Jak odśnieżyć samochodów?

Odśnieżanie samochodu do najprzyjemniejszych czynności nie należy. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy nie mamy przy sobie odpowiednich narzędzi. Łukasz Byśkiniewicz poradził, by w takich sytuacjach użyć ręki i kurtką zgarnąć śnieg z auta.

- Odśnieżamy samochód tak, jak go myjemy, czyli zaczynamy od dachu, następnie boczne szyby, maska i lampy - mówił demonstrując "zamiatanie łokciem".

Motoryzacja

Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodoweDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Można również użyć rzeczy, które mamy przy sobie np. kartę kredytową. Jeśli wozimy ze sobą płyty, plastikowe opakowanie może nieco pomóc w zeskrobaniu szronu z szyb. - Mogą pojawić się rysy na lakierze czy szybach, to nie jest idealne rozwiązanie - stwierdził Byśkiniewicz. - Ale tu dużo ważniejsze jest nasze bezpieczeństwo i dokładnie odśnieżony samochód - dodał.

I "dokładnie" oznacza oczyszczenie pojazdu z każdej możliwej strony, same szyby nie wystarczą, dlatego nie zapominajmy o masce, światłach, śniegu na dachu i tablicach rejestracyjnych.

- Pamiętajmy, że w tej chwili mandat za niedokładnie odśnieżony samochód wynosi 3 tys. zł., jeśli spowodujemy wypadek 5 tys. zł. - przestrzegał Byśkiniewicz.

Czym najlepiej odśnieżać samochód?

Z pomocą przychodzi zwykła, domowa zmiotka. Najlepiej sprawdzi się taka z miękkim włosiem, ponieważ nie uszkodzi lakieru ani szyb. Można zaopatrzyć się w taką z długim kijem, co ułatwi ściąganie śniegu z dachu, lub zmiotkę poręczną, którą zdecydowanie łatwiej wozić w bagażniku. Na rynku dostępne są również specjalne szczotki samochodowe, jednak Łukasz Byśkiniewicz zwrócił uwagę na to, by wybierać sprzęt z miękkim włosiem.

Warto też posiadać skrobaczkę, która pomoże z zlikwidowaniu lodu z szyb. I choć te metalowe wyglądają na bardziej trwałe, to warto na nie uważać. W przeciwieństwie do plastikowych, dużo łatwiej nimi porysować szkło i zniszczyć uszczelki.

Jak zabezpieczyć samochód przed mrozem?

Mieszanie wody z denaturatem powinno już dawno przejść do lamusa. - Wybierzmy odpowiedni produkt, który dostosowany jest do uszczelek i lakieru. Źle przygotowana woda z denaturatem może zniszczyć samochód, dlatego sięgajmy po bezpieczne preparaty - apelował Byśkiniewicz.

Zakrywanie szyb kartonem również nie należy do najlepszych pomysłów. - Może skończyć się tak, że oprócz lodu będziemy skrobać z szyby również karton - dodał. - Najlepiej użyć do tego odpowiedniej maty. To ta sama, której latem używamy, by samochód się nie nagrzewał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Reporter: Bartek Jędrzejak

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości