Styl życia

Panna Chirurg w męskim świecie. "Było przekonanie, że kobiety nie nadają się do tej pracy"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
B. Zalewska, P. Kiliański
Panna Chirurg - poprawka
Panna Chirurg - poprawkaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przyjęło się mówić, że chirurgia to męska specjalizacja. Dr Kalina Jędrzejko przełamuje ten stereotyp i pokazuje, że kobieta również może wykonywać ten zawód i być znakomitym specjalistą. Jak z jej perspektywy wygląda praca chirurga? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Kobieta w męskim świecie

- Było takie przekonanie, że kobiety nie nadają się do pracy w zawodzie chirurga - powiedział dr Paweł Kabata, chirurg onkolog. Takiemu stwierdzeniu przeczy jednak dr Kalina Jędrzejko, która mówi o sobie: "dziewczyna w zdominowanym przez mężczyzn świecie". Kobieta chirurg wykonała setki operacji i zrobiła doktorat. - Miałam przyjemność brać udział w pierwszym w Polsce przeszczepieniu krzyżowym nerek (...) - powiedziała.

Przyznała także, że wykonuje pracę, o której nie da się zapomnieć wracając do domu. - Często się myśli, że można było coś zrobić lepiej, czy można było coś zrobić inaczej - zdradziła. - Uważam, że spędza za dużo czasu w pracy, ale też rozumiem, że ta praca nie jest dla niej tylko pracą, że ona naprawdę to lubi (...) - stwierdził Piotr Gatys, mąż Kaliny.

Panna Chirurg

Dr Kalina Jędrzejko zdradziła, że jako dziecko chciała być modelką, zmieniła jednak zdanie w gimnazjum. - Stwierdziłam wtedy, że chcę zostać lekarką. Skończyłam 6-letnie studia. Później poszłam na staż i dostałam się na specjalizację z chirurgii ogólnej. Aktualnie jestem specjalistką chirurgii ogólnej i jeszcze doktorem nauk medycznych. Obroniłam doktorat z dziedziny transplantologii - dodała.

Dr Kalina Jędrzejko dobrze znana jest też internautom. Na Instagramie prowadzi profil Panna Chirurg. - To konto powstało z takiego jej zamysłu, żeby dziewczyny czuły jakieś wparcie, żeby miały jakieś miejsce, do którego mogą się odnieść albo zadać jakieś pytanie - powiedział mąż lekarki. - Można tam znaleźć jakieś ciekawostki medyczne. (...) Jest także bardzo dużo informacji o tym, jak w ogóle wygląda specjalizacja z chirurgii - dodała Kalina.

Czym Panna Chirurg zajmuje się po godzinach? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: B. Zalewska, P. Kiliański

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości