Styl życia

Jak zwracać się do teściów? "Czasami jest tak, że ich oczekiwania są zupełnie inne niż nasze"

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch
Jak zwracać się do teściów?

Ten temat powraca jak bumerang. Jak zwracać się do teściów, by nie generować niezręcznych sytuacji? Mamo, tato, pan, pani czy bezosobowo? O tym rozmawialiśmy Katarzyną Kucewicz, psychologiem oraz Martą Lech-Maciejewską, blogerką.

Jak zwracać się do teściów?

Choć w wielu rodzinach wciąż utrzymuje się tradycję zwracania się do teściowej/teścia mamo, tato, to coraz częściej zauważyć można inne, nowe formy zwracania się do siebie: po imieniu, per Pani/Pani. Wszystkie zwroty są dopuszczalne, o ile obie strony czują się z nimi dobrze. Najgorsza jest forma bezosobowa- ona zwykle pojawia się albo kiedy nie wiemy, jak się zwracać, albo kiedy dana forma nam nie odpowiada.

- Ja moją teściową poznałam jeszcze za czasów, kiedy z moim mężem nie byliśmy małżeństwem. Potem zmarła wiec nigdy nie miałam przyjemności mówić do niej mamo. Do teścia mówię tato, ale mamy słabą relację, rzadko się widujemy. To jest taki zamiennik do "proszę pana". To jest bardzo oficjalne z mojej strony – powiedziała Marta.

Ustalanie zasad panujących w rodzinie

Jak wybrnąć z konfliktowej sytuacji? Kto powinien zaproponować formę zwrotu grzecznościowego, synowa, teściowa, zięć, a może teść?

- Teściowie, jako starsze osoby, powinni zasugerować, jednak nie zawsze to robią. Czasami jest tak, że ich oczekiwania są zupełnie inne niż nasze. Wtedy warto szczerze ze sobą porozmawiać, bo to może być początek pewnego konfliktu – powiedziała Kasia Kucewicz.

Na jakim etapie to ustalić?

- Najważniejsza jest intencja. Myślę, że przed ślubem warto, jest ustalić, zwłaszcza jeśli nie wyjdzie nam to naturalnie. Dobrze jest usiąść i poruszyć ten temat, zapytać się, czego oni by chcieli i jakie my mamy oczekiwania - dodała psycholog.

Katarzyna Kucewicz podkreśliła jednak, że coraz częściej ludzie nie chcą zwracać się do teściowej mamo- mówiąc, to nie moja matka. Popularne staje się zwracanie na "Ty".

Najgorsze co można zrobić, to zachować formę bezosobową. To jest tak meczące i dziwne - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości