Styl życia

Czyszczenie butów to dla niego sztuka. Uczy, jak zadbać o stare obuwie, by wyglądało jak nowe

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Czyściciel butów
Czyściciel butówDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Alen Hasanović zajmuje się na co dzień renowacją butów. Dzięki doprecyzowanym i sprawdzonym technikom czyszczenia sprawia, że obuwie, które teoretycznie powinno wylądować w koszu, może służyć jeszcze przez wiele lat. Jak wydłużyć żywotność sneakersów? Oto przydatne triki.

Szewc XXI wieku. Czyści buty tak, by lśniły jak nowe

Choć to biznes związany z butami, ma on niewiele wspólnego z szewstwem, jak i modnym dziś customizowaniem, czyli upiększaniem seryjnych modeli. To, co robi Alen Hasanović, to w uproszczeniu czyszczenie obuwia. Jest ono jednak bardzo wyjątkowe, ponieważ buty otrzymują drugie życie. Jak młody chłopak odkrył tę niezwykłą pasję?

- Mówią na mnie, że jestem nowoczesnym szewcem. Jestem w stanie zrobić ze starych, zniszczonych butów buty, które wyglądają praktycznie jak nowe. Od czasów liceum, technikum zawsze miałem czyste buty. Zawsze lubiłem dbać o buty, żeby się dobrze prezentowały. (...) Znajomi zaczęli zauważać takie rzeczy. Pytali, czy też mogę im buty ogarnąć, bo są brudne, zniszczone. Ja mówię, że nie ma problemu - komentował w Dzień Dobry TVN.

Jak wyczyścić buty sportowe? Porady eksperta

Alen Hasanović nazywany jest nie tylko nowoczesnym szewcem, lecz także renowatorem obuwia. Do studia Dzień Dobry TVN przyniósł uwielbiane przez młodych miłośników mody senakersy, by zaprezentować widzom triki przydatne do czyszczenia butów sportowych.

- Na początek trzeba rozpoznać przed czyszczeniem, co to jest za materiał - czy to jest skóra, czy to jest skóra licowa, połyskowa, zamsz, nubuk, durabuck. Przed czyszczeniem zazwyczaj wkładamy prawidła do butów (...) i wyciągamy sznurówki - radził.

Dlaczego butów nie powinno suszyć się na słońcu? Jaką powierzchnię obuwia można śmiało czyścić zmywaczem z acetonem? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Renowator butów zdradza swoje triki
Renowator butów zdradza swoje triki Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości