Robert Makłowicz, Piotr Wojtasik i Szymon z "Down the Road" spotkali się na kawie. "Pracuję tu, żeby mieć radość"

Reporter:
Piotr Wojtasik
Kawa z Robertem Makłowiczem i Szymonem z „Down the road”
Kawa z Robertem Makłowiczem i Szymonem z „Down the road”Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Piotr Wojtasik wypił kawę z Robertem Makłowiczem, który od jakiegoś czasu pełni funkcję ambasadora akcji "Nic co ludzkie nie jest nam obce" Fundacji Avalon. Panowie spotkali się w nieprzypadkowym miejscu. Na Kozłówce 25 w Krakowie funkcjonuje bowiem Społeczna Kaffka, której pracownikami są osoby z zespołem Downa.

Robert Makłowicz ambasadorem akcji "Nic co ludzie nie jest nam obce"

Ceniony restaurator i podróżnik biorąc udział w akcji Fundacji Avalon ma na celu normalizowanie wizerunku osób z niepełnosprawnościami, które przedstawia się zazwyczaj na jeden z dwóch, skrajnych sposobów: jako ofiary lub superbohaterów. Tymczasem każde życie i historia jest zupełnie inna, a ludzkie cechy mienią się odcieniami szarości, nie są wyłącznie czarne lub białe.

Niestety, na skutek zniekształconego obrazu osób z niepełnosprawnościami, miejsca takie jak Społeczna Kaffka, choć wtapiające w miejski krajobraz i działające bez zarzutu, wciąż mogą stanowić egzotykę.

- Targają mną dwa sprzeczne uczucia. Z jednej strony radość wielka, że takie miejsca są i że ludzie, którzy mogą być w społeczeństwie są, działają, czują się potrzebni, robią różne rzeczy, a z drugiej strony smutek, że w Polsce, w roku 2023 fakt, że pracują w kawiarni ludzie z zespołem Downa, jest sensacją - powiedział Robert Makłowicz.

Szymon z "Down the Road" o pracy w kawiarni

Panów na miejscu obsłużyli Monika i Szymon. Drugiego z wymienionych znać możecie z programu "Down the Road".

- Pracuję tu, żeby mieć radość z tego, co robię, że mam fajnych kolegów, pracowników, szefostwo i dobrą atmosferę, rodzinną - powiedział Szymon dosiadłszy się do stolika.

Jeśli mieszkacie lub wybieracie się do Krakowa, koniecznie odwiedźcie Społeczną Kaffkę. Adres lokalu to Na Kozłówce 25.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości