Boże Ciało 2023 - kiedy wypada? Czy to dzień wolny? Poznaj tradycje i obchody tego święta

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Rodzinna tradycja, sposób na życie
Rodzinna tradycja, sposób na życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Boże Ciało to święto obchodzone w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy, ale zawsze wypada w czwartek. Kiedy wypada Boże Ciało w 2023 roku? Czy jest dniem wolnym od pracy? 

Boże Ciało 2023 - kiedy wypada?

Boże Ciało to potoczna i skrócona nazwa jednego z najważniejszych dla katolików świąt - Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało to święto ruchome, co oznacza, że nie jest przypisane do konkretnej daty. Wypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W 2023 roku Boże Ciało wypada w czwartek 8 czerwca.

Boże Ciało 2023 - tradycje i obchody

Boże Ciało (Corpus Cristi) to radosne święto, podczas którego katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Pierwszy raz było obchodzono w XIII wieku we Francji. Biskup Liege pod wpływem objawień św. Joanny z Cornillon ustanowił je dla swojej diecezji. W Polsce święto Bożego Ciała obchodzone jest od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Zgodnie z tradycją, tego dnia w Polsce organizowane są procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nim odczytywane są lub śpiewane, związane tematycznie z Eucharystią, fragmenty Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Jednym z ważnych, tradycyjnych elementów uroczystości jest sypanie kwiatów przez ubrane na biało dzieci. To właśnie po dywanie ułożonym z kolorowych płatków kwiatów idą wierni, a w centralnym miejscu kapłan niosący Najświętszy Sakrament.

Przesądy związane z Bożym Ciałem

W zależności od regionu, prócz wspólnych dla tego święta tradycji, katolicy pielęgnują również pewne przesądy, a nawet tzw. "zabobony". Wśród nich są m.in.:

  • zrywanie gałązek brzozowych z ozdób ołtarzowych po odejściu księdza i wtykanie ich w domu za święty obraz - na szczęście i odganianie pecha,
  • wicie wianków z ziół, które powieszone nad wejściami do budynków (lub w innych miejscach), mają je chronić przed nieszczęściami,
  • przechowywanie w kieszeni monet lub banknotów podczas procesji - to ma skutkować dostatkiem pieniędzy w przyszłosci.

Czy Boże Ciało 2023 to dzień wolny? Kiedy zrobić zakupy?

W Polsce Boże Ciało to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy i szkoły. Jest także dniem wolnym od handlu. Zakupy warto zrobić w środę, ewentualnie w piątek po Bożym Ciele. 8 czerwca markety, sklepy, dyskonty spożywcze i centra handlowe będą nieczynne. Właściciel sklepu za złamanie zakazu handlu może zostać ukarany wysoką grzywną.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości