Przepisy kulinarne

Grzyby mrożone – jak je mrozić, aby nie straciły smaku?

Przepisy kulinarne

Fot. AKlion - Andrey Kryukov / Getty Images

Wiele osób twierdzi, że grzyby mrożone są całkowicie pozbawione smaku. To nieprawda. Nie stanie się tak, jeśli odpowiednio je do zamrożenia przygotujemy. Jak to zrobić?

  • Grzyby mrożone – jak przygotować?
  • Grzyby mrożone – jak długo przechowywać?
  • Grzyby mrożone – przepisy, jakie je wykorzystać

Grzyby mrożone świetnie nadają się do sosów. Do jakich innych potraw możemy je wykorzystać? Czy stanie zamrożonym mają jakiś termin przydatności do spożycia?

Grzyby mrożone – jak przygotować?

Jak się zabrać do mrożenia grzybów? Niezależnie od tego, jaki gatunek grzybów mamy przed sobą, to trzeba zacząć od oczyszczania danego okazu i upewnienia się, czy na pewno nie mamy w rękach robaczywego egzemplarza (w tym celu najlepiej oddzielić trzon od kapelusza).

Na grzybie często są resztki ziemi, igliwia czy nawet insektów, więc pozbycie się tych zanieczyszczeń jest kluczowe dla kolejnych procesów. Okazy myć należy delikatnie, pod bieżącą wodą, najlepiej przy pomocy miękkiej gąbeczki. Pędzelek lub ostro zakończony nożyk przyda się w przypadku blaszkowców, gdzie trudniej dotrzeć do różnych zakamarków. Następnie po ich osuszeniu ściereczką (inna opcja – pozostawienie do wyschnięcia na słońcu) przystępujemy do dzielenia grzybów na części. Możemy je więc pokroić w plasterki, jeśli planujemy je potem włączyć jako dodatek do innych dań i chcemy, aby wyglądały estetycznie na talerzu, zachowując przy tym swój kształt.

W tym celu świetnym pomysłem na to, aby uniknąć ich „zbijania się” w wielką kulkę w plastikowym woreczku jest zamrożenie ich w pudełku, przekładając każdy plasterek papierem śniadaniowym. Jeśli zaś mamy do czynienia z odmianą delikatną, która łatwo się kruszy, zdecydowanie lepiej pociąć grzyby w kostkę, bo w takiej formie świetnie sprawdzą się w sosach i zupach.

Maślaki należy wcześniej obrać ze skórki, a rydze i kurki zblanszować, by pozbyć się cierpkiego smaku (najlepiej je też mrozić w całości). Grzyby mrożone, ile gotować? Najpewniejszy czas to około 5-10 minut, oczywiście w lekko osolonej wodzie. Gotowanie zalecane jest u prawie wszystkich odmian. Prawdziwki, kozaki i podgrzybki możemy włożyć do zamrażalnika surowe, ale uwaga: do zamrożenia nadają się jedynie świeże, jędrne okazy i wyłącznie te, co do których mamy pewność, że są jadalne! Grzyby czerniejące czy uszkodzone lepiej odłóżmy na bok.

Grzyby mrożone – jak długo przechowywać?

Grzyby mrożone termin przydatności mają ściśle określony i przyjęło się, że w przypadku okazów surowych jest to 6 miesięcy. Ponoć sposobem na przedłużenie ich daty do spożycia jest ich obgotowanie (około 15 minut) lub smażenie. Wtedy okres przydatności wydłuża się, według grzybiarzy, nawet do następnego sezonu. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na mrożenie grzybów, bo dzięki temu będziemy się cieszyć ich smakiem o wiele dłużej, nie tylko na przełomie lata i jesieni, ale także w pozostałe dni w roku. Bardzo istotne jest, aby przed włożeniem do zamrażalnika, grzyby mrożone dokładnie opisać na opakowaniu. Powinna się na nim znaleźć informacja o tym, jakie w środku są okazy, kiedy zostały przygotowane oraz do czego nam posłużą. Czy są to grzyby mrożone na sos czy grzyby mrożone na potrawy? To pozwoli nam uniknąć pomyłek. Do zapamiętania jest również podstawowa reguła: raz rozmrożonych grzybów nie wolno mrozić ponownie! Grozi to bowiem poważnym zatruciem pokarmowym, więc nie warto ryzykować zdrowiem.

Grzyby mrożone – przepisy, jakie je wykorzystać

Warto wiedzieć, że nie ma potrzeby, aby grzyby mrożone rozmrażać przed przystąpieniem do ich przyrządzania. Można od razu przejść do obróbki termicznej, a nawet trzeba, bo pozostawione dłużej w temperaturze pokojowej stracą nie tylko swój kształt i jędrność, ale i nawet niepowtarzalny aromat. Jak można wykorzystać grzyby mrożone? Sos na ich bazie lub zupa-krem zawsze będzie trafionym pomysłem, bo w obu tych formach smakują wybornie.

Grzyby mrożone smażone wcześniej na klarowanym maśle ok. 5 minut będą świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju dań z makaronem, np. pysznych zapiekanek z piekarnika oraz śniadaniowych omletów. Świetnie wzbogacą także smak włoskich potraw, takich jak lasagne czy pizza. W internecie znajdziemy wiele pomysłów na to, jak wykorzystać grzyby mrożone i na potrawy, które możemy z nich wyczarować. Na pewno idealnie będą komponować się z sosem śmietanowym.

Nie ulega wątpliwości, że grzyby mrożone niezbędne będą w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Wtedy możemy je dodać do bigosu czy kapusty wigilijnej lub zrobić na ich bazie pyszną zupę grzybową (zamiast tradycyjnie wykorzystywać grzyby suszone). Słowem, grzyby mrożone i przepisy na to, jak je wykorzystać są bardzo różnorodne. Warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie grzybów mrożonych po to, aby cieszyć się ich wyjątkowym smakiem nie tylko w sezonie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: O czym należy pamiętać idąc na grzyby?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości