Przepisy kulinarne

Sernik, który nie opada – jak go upiec, jakich składników użyć do jego przygotowania?

Przepisy kulinarne

sernik
Dzień Dobry TVN

Sernik, który nie opada, to ciasto przygotowywane z najlepszych, pod względem jakości składników. Dotyczy to między innymi użytego sera, który należy zmielić 2–3 razy. Aby sernik nie opadł, należy też zapomnieć o zastosowaniu zbyt dużej ilości sypkich składników. Z okazji Międzynarodowego Dnia Sernika przypominamy niezwykle prosty przepis Piotra Kucharskiego. Króluje w nim mango i ser kozi. - To absolutnie rewelacyjne połączenie - zapewnia kucharz.

Odpowiedzią na pytanie „Co zrobić, żeby sernik nie opadł?” jest trzymanie się wytycznych realizowanego przepisu. Ważne jest również, aby zrezygnować z termoobiegu, a po upieczeniu sernika ciasto stopniowo studzić.

Co trzeba wiedzieć, aby sernik nie opadł?

Idealnie puszysty i wyrośnięty sernik to cel, do którego dąży spora grupa amatorów wypieków. Wielu z nich w dalszym ciągu nie wie, co zrobić, żeby sernik nie opadł tuż po wyjęciu z piekarnika. Bez przerwy popełniają te same błędy.

Co zatem zrobić, aby sernik nie opadł? Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do nagłej zmiany temperatury, na co ciasto narażone jest zaraz po wyjęciu z piekarnika. Robienie sernika „na oko” również nie jest dobrym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy dysponuje się sprawdzoną recepturą. Tego, że sernik opadnie, należy spodziewać się także, piekąc ciasto z ubitą pianą z białek. Na szczęście nie wpływa to na walory smakowe wypieku, a jedynie na jego estetykę.

Jakie składniki wybrać, aby sernik nie opadł?

Co zrobić, żeby sernik nie opadł i był puszysty? Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim przestrzegać zaleceń podanych w recepturze. Ogromne znaczenie ma też jakość użytych do przygotowania ciasta składników i sposób ich zastosowania. Ser twarogowy do wypieku należy zmielić przynajmniej 2–3 razy. Osoby na diecie, stroniące od wszystkiego, co tłuste, z pewnością nie ucieszy fakt, że jednym z warunków upieczenia idealnego sernika jest użycie do jego przygotowania półtłustego lub tłustego twarogu. Zdecydowanie nie należy stawiać na zbyt chudy i zbyt suchy ser. Wielu miłośników domowych ciast, z uwagi na brak czasu potrzebnego do zmielenia twarogu, decyduje się na użycie gotowej masy sernikowej z wiaderka. Nie ma w tym nic złego, warto jednak przed zastosowaniem masy zapoznać się z jej składem, konsystencją i smakiem. Wybór taniego i małowartościowego produktu negatywnie działa na ostateczną strukturę i smak ciasta.

Co jeszcze zrobić, żeby sernik nie opadł po upieczeniu? Na jakość wypieku negatywnie działa również zbyt duża ilość sypkich składników. Najlepiej więc postawić na przepisy uwzględniające minimalną ilość mąki pszennej, proszku budyniowego lub skrobi ziemniaczanej. Poza tym, przed realizacją przepisu należy koniecznie przesiać przez sito wszystkie sypkie składniki. Jeśli ciasto przygotowywane jest na bazie ubitych białek, należy zadbać o precyzyjne oddzielenie białek od żółtek. Aby sernik nie opadł, trzeba zachować powietrze w ubitej masie. Można to osiągnąć poprzez stopniowe, niespiesznie mieszanie jej z resztą składników. Używa się do tego łyżki lub gumowej łopatki.

Sernik nie opada za bardzo, jeśli do jego przygotowania używa się produktów o temperaturze zbliżonej do pokojowej. W tym celu około dwie godziny przed pieczeniem należy wyjąć wszystkie składniki (jaja, twaróg, masło) z lodówki. Przyrządzany z nich sernik nie powinien również pękać w trakcie obróbki termicznej.

Jak piec, aby sernik nie opadł?

Szukając odpowiedzi na pytanie „Co zrobić, aby sernik nie opadł po upieczeniu?”, można się natknąć na informacje dotyczące temperatury i sposobu pieczenia oraz metody studzenia wypieku. Należy podkreślić, że sernik powinno się piec w piekarniku nagrzanym maksymalnie do temperatury 180 st. C. Ciasto pieczone w wyższej temperaturze szybko wyrasta i równie szybko opada. Kolejna sprawa – najlepiej zrezygnować z termoobiegu i postawić na grzanie góra-dół, wówczas ciasto mniej opada. Decydując się na termoobieg, trzeba zmniejszyć temperaturę pieczenia. Ponadto najlepszym rozwiązaniem jest pieczenie na środkowym ruszcie oraz nieotwieranie drzwiczek piekarnika w trakcie obróbki termicznej ciasta.

Gwałtowna zmiana temperatury może spowodować nagłe obniżenie się wysokości wypieku. Aby sernik nie opadł, zamiast wyjmować go zaraz po upieczeniu, lepiej pozostawić jeszcze przez ok. 30 minut wewnątrz wyłączonego piekarnika. Ważne, by stopniowo uchylać drzwiczki urządzenia, unikając w ten sposób „wyziębienia” ciasta.

W wielu przypadkach, mimo przestrzegania wszystkich wspomnianych zasad, sernik zapada się na samym środku. Nie decyduje to o smaku ciasta, wpływa wyłącznie na jego walory estetyczne. Żeby tego uniknąć, przed wstawieniem ciasta do piekarnika, należy uformować na jego środku pagórek z masy serowej.

30 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Sernika. Z tej okazji przypominamy niezwykle prosty przepis Piotra Kucharskiego na ten wypiek. Króluje w nim mango i... ser kozi. - To będzie absolutnie rewelacyjne połączenie - zapewnia kucharz. Zobacz, jak zrobić sernik:

Zobacz też:

Niedzielne desery. Herbatki mrożone, sernik i gofry serwuje Piotr Kucharski

Sekret idealnego sernika wielkanocnego. Sebastian Olma: "Na pewno nie opadnie"

W kuchni DDTVN: serniki! Takie, że place lizać. Przepisy

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości