Podróże

Atrakcje turystyczne Splitu – dla dzieci i dorosłych

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Stare Miasto w Splicie w Chorwacji

Split to jedno z największych miast w Chorwacji. Jest on ulubioną destynacją turystyczną miłośników pięknej pogody i zabytków. Największą atrakcją w Splicie jest Pałac Dioklecjana.

Zajmująca 39 000 m2 rezydencja Dioklecjana nie jest jedynym powodem, dla którego warto zobaczyć Split. Turyści spędzający w nim wakacje mogą udać się na plaże lub zdecydować się na wycieczkę promem na którąś z sąsiadujących wysp. Z kolei dla dzieci niemałą atrakcją będzie wizyta w największym akwarium w całej Chorwacji.

Split – dlaczego warto tu przyjechać?

Split to stolica Dalmacji (Chorwacja), w której znajdują się liczne atrakcje turystyczne. Nazwa miasta wywodzi się od pewnej porastającej jego okolice krzewinki. Split jest drugim największym miastem Chorwacji, ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym. Split to też miasto będące ważnym węzeł komunikacyjnym, działa w nim port lotniczy, dworzec kolejowy i terminal promowy. Ze Splitu można dostać się na sąsiadujące wyspy na Adriatyku, takie jak Brač, Korčula, Vis, Čiovo, Hvar. W związku z dogodnymi połączeniami promowymi w poprzek morza, do miasta na wakacje przybywa bardzo dużo Włochów. Przypływają między innymi z włoskiej Ankony i Wenecji. Poza promami między Splitem i sąsiadującymi wyspami kursują katamarany.

Do miasta warto przyjechać z kilku powodów. Panuje w nim unikalny klimat spokojnego, nadmorskiego miasteczka. Na uwagę zasługują również znajdujące się w Splicie atrakcje, które przyciągają turystów niczym magnes. Split posiada zabytki mające ponad 2 tysiące lat. Z reguły osoby przyjeżdżające poznać Split, wiedzą już, co warto w nim zobaczyć. Zwiedzaniu miasta sprzyja też pogoda. Latem w Splicie jest sucho, średnia temperatura w lipcu wynosi ponad 25oC, tymczasem w styczniu 7oC. Miasto czaruje też pięknem wybrzeża, tutejsze plaże cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Split tętni życiem także poza sezonem.

Zobacz wideo: Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świataŹródło: Dzień Dobry TVN
Robert Szulc opowiedział w Dzień Dobry TVN o swojej podróży dookoła świata

Split – Pałac Dioklecjana

Split to miasto, w którym najbardziej znanym zabytkiem jest Pałac Dioklecjana. W 1979 roku trafił on na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Dzięki rezydencji Split stał się jednym z miejsc, które sprawiają, że Chorwacja co roku odwiedzana jest przez miliony turystów.

Rezydencja cesarza Dioklecjana, tak samo jak Stare Miasto, znajduje się w centrum Splitu. Powstawała ona w latach 295–305 n.e. Jest tak duża i zdemolowana przez zamieszkujące ją później barbarzyńskie plemiona, że turystom zajmuje trochę czasu zorientowanie się, gdzie jest początek, a gdzie koniec pałacu. Cesarz, budując go, nie oszczędzał – jego rezydencja miała kształt prostokąta o wymiarach 215 na 181 m, co daje powierzchnię ok. 39000 m2. Mury obronne, które postawiono wokół budowli, miały aż 26 m wysokości i 2 m grubości. Rezydencja miała pomieścić nie tylko cesarza i jego służbę, ale też duże oddziały wojska. Dziś w obrębie pałacowych murów znajduje się aż 220 budynków, w których mieszka ok. 3 tys. ludzi oraz mieszczą się liczne sklepy, restauracje, kawiarnie i muzea.

Pałac zbudowano z kamienia z wyspy Brač, marmurów z Włoch i Grecji, zaś ozdobą budowli były egipskie sfinksy. Przed wiekami do pałacu wchodziło się przez cztery bramy: Złotą, Srebrną, Żelazną oraz Brązową. Wnętrze kompleksu dzieliły dwa trakty komunikacyjne: Cardo i Decumanus. Przy ich skrzyżowaniu znajdował się wielki dziedziniec (perystyl), który składał się z monumentalnych kolumn korynckich. Jest on najlepiej zachowaną częścią kompleksu. Obecnie dziedziniec jest miejscem, gdzie w sezonie turyści mają okazję uczestniczyć w różnego rodzaju koncertach. Z perystylu schodzi się do dolnych komnat, w których przyjezdni mogą kupić pamiątki.

Na uwagę zasługuje również Katedra św. Dujama, która znajduje się po wschodniej stronie perystylu. Zajmuje ona miejsce po mauzoleum Dioklecjana. Jest najstarszą katedrą na świecie. Ważnym jej elementem jest romańska dzwonnica, z której można podziwiać Split i okolice .

Do wartych zainteresowania zabytków, pozostających w murach kompleksu pałacowego, należą również kościółki św. Roka, św. Filipa Neri, pałac Cindro i dawna świątynia Jowisza, którą w średniowieczu zamieniono w baptysterium.

Inne atrakcje Splitu

Poza pałacem Dioklecjana w mieście znajduje się wiele innych zabytków, np. klasztor franciszkański mieszczący się w dzielnicy Poljud i pochodzące z IX i XV wieku kościółki na pagórku Marjan. Na samym szczycie wzgórza jest też ogród botaniczny oraz ZOO. Jedną z wizytówek miasta jest pomnik Grgura Ninskiego. Podobno dotknięcie jego wielkiego palca u lewej nogi przynosi szczęście.

Split jest też miejscem, w którym można znaleźć liczne atrakcje dla dzieci, a wśród nich największe akwarium w całej Chorwacji. Można w nim podziwiać ponad 130 gatunków ryb i inne stworzenia żyjące w wodzie, np. żółwie czy krokodyle. Dzieciom spodoba się też splicki tor kartingowy.

Poza tym Split słynie z muzeów, których w mieście jest całkiem sporo. Miłośnicy historii powinni odwiedzić Muzeum Morskie z kolekcją map, Muzeum Miejskie, Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Etnograficzne.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Ratnakorn Piyasirisorost/Getty Images

Pozostałe wiadomości