Pomysł na wypad na weekend - jak zorganizować jednodniowe wycieczki? Idealne sposoby na "szybką" majówkę

Polskie góry
Pomysł na wypad na weekend. Jak zorganizować jednodniowe wycieczki? Idealne na szybką majówkę
Źródło: Masanyanka/Getty Images
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a prognozy pogody są coraz lepsze. To dobra okazja, aby wybyć chociaż na kilka dni. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na długi urlop, ale zawsze można zrobić szybki 1-2 dniowy city break. Przedstawiamy sposób, jak zorganizować jednodniową wycieczkę za miasto. Nieważne, gdzie mieszkasz, te porady Ci się przydadzą.

Jak zorganizować 1-dniowe wycieczki na majówkę i nie tylko

Wyjazdy i wycieczki jednodniowe to swego rodzaju sztuka. Nie jest prosto znaleźć interesujące i nowe miejsce w pobliżu z odpowiednim dojazdem. Nie sposób też wymienić wszystkich miejsc w Polsce, do których warto się udać na jednodniową wycieczkę. Zatem jak ją zorganizować, aby móc cieszyć się ciszą, spokojem i najczęściej naturą?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Wybierając się na jednodniowe wycieczki możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca, które będzie nas satysfakcjonowało. Z pomocą przychodzi Internet - bogata skarbnica pomysłów. Jeżeli szukamy atrakcji w naszej okolicy warto wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub województwa z dopiskiem: "atrakcje", "co zwiedzić" itd. Kolejnym sposobem jest dokładne przeszukanie mapy - czy to fizycznej, czy internetowej. Warto szukać miejsc typu rezerwaty, skanseny czy agroturystyki. Pierwsze z nich najczęściej nie są obleganymi atrakcjami turystycznymi. W rezerwatach możemy znaleźć ścieżki dydaktyczne, trasy spacerowe i trasy rowerowe. Z kolei skanseny i agroturystyki to miejsca, gdzie będzie można poznać lokalną kulturę.

Dobrym sposobem jest też włączenie map Google oraz wybranie obszaru, który nas interesuje, a następnie opcji u góry mapy - atrakcje. W ten sposób wyskoczy większość popularnych lokalizacji, które warto odwiedzić. Mapę można dowolnie przybliżać i oddalać oraz aktualizować wyniki wyszukiwania poprzez kliknięcie opcji "szukaj w tym obszarze".

Jednodniowe podróże samochodem - gdzie jechać na majówkę i nie tylko?

Przede wszystkim należy zdecydować się na środek transportu. Najprościej będzie własnym lub wypożyczonym autem, jednak jest to również najdroższy wariant z możliwych, zwłaszcza, jeśli chcemy wynająć samochód. Ta metoda daje ogromną wolność - można przecież pojechać gdziekolwiek.

Jednak jak znaleźć spokojne miejsce? Najprostszą metodą jest dokładne przeszukanie map Google. Najpierw wybierzmy miejsce, gdzie chcemy się udać - do lasu, na łąkę, nad rzekę, a może w góry. Następnie szukamy takiego miejsca na mapie w promieniu do 100 km - to około 1-1,5 godziny jazdy. Kolejnym krokiem jest przybliżenie mapy i szukanie ciekawych oznaczeń. W ten sposób można znaleźć małe rezerwaty przyrody, w których są ścieżki rekreacyjne i przyrodnicze, a przede wszystkim spokój. Dalej już tylko zapakować samochód i ruszyć na przygodę.

Jednodniowe wycieczki komunikacją zbiorową - jak podróżować

Drugim sposobem, zresztą bardzo ciekawym, jest podróż zbiorową komunikacją - MPK, PKS lub PKP. To sposób podróży dla osób, które lubią przygody. Ciężko tu bowiem zaplanować wyjazd tak dokładnie, jak w przypadku podróży autem, ale ma to w sobie coś niepowtarzalnego. Nigdy nie do końca wiadomo, gdzie trafimy - to może być urokliwy "koniec świata" lub "zabita dechami dziura", a może wręcz przeciwnie! Tak, czy siak - w obu miejscach można dojrzeć pozytywne strony.

Jak podróżować w ten sposób? Wybierając komunikację zbiorową, wysiąść na ostatnim z możliwych przystanków - to najczęściej pętle autobusowe. W ten sposób mamy okazję zwiedzić często mało zurbanizowane części miasta. Można także wybrać autobus drugiej strefy i zwiedzić okoliczne mniejsze miejscowości.

Bardziej ekstremalną wersją jest podróżowanie PKS-em lub pociągiem. Warto wybierać linie, które często się zatrzymują, ponieważ w ten sposób dotrzemy do małych miejscowości i wiosek, w których będziemy mogli cieszyć się ciszą i spokojem, a przede wszystkim sielskimi widokami. Zanim wsiądziemy do środka transportu, dobrze jest sprawdzić, dokąd jedzie i wybrać któryś przystanek - w autobusach czasem trzeba poprosić kierowcę, aby ten się zatrzymał. W tym wariancie warto też sprawdzić autobusy lub pociągi powrotne.

Jednodniowe wycieczki rowerem - jak je zorganizować

Ostatnim i być może najciekawszym, a na pewno bardziej aktywnym, sposobem zwiedzania są wycieczki rowerowe. W Polsce pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych, co ułatwia ten rodzaj podróży. Osoby nawet ze średnią kondycją będą mogły pokonać większe odległości, aniżeli na piechotę. Ponadto można wybrać "łączoną" przygodę - zabrać rower do pociągu i zrobić objazd okolicy, w której wysiądziemy. Szukając tras rowerowych, pomocne mogą być mapy Google, specjalne mapy rowerowe lub aplikacje, np. Traseo. Rower to wciąż mało doceniany środek transportu, a można nim zrobić spokojną wycieczkę na 10-20 kilometrów.

W większości okolicznych lasów znajdują się wyznaczane przez PTTK trasy rowerowe. Bywa, że przed wejściem do lasu są umieszczone tablice informacyjne z ilością i kolorami szlaków, a także z tym, jak się układają na mapie. Warto z nich skorzystać i cieszyć się aktywnym wypadem.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Masanyanka/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes