Polska

Bagna, miejsca do wspinaczki i nieznane rzeki Warszawy. Gdzie spędzić weekend?

Polska

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Bartek Dajnowski
Ile rzek płynie przez Warszawę?
Ile rzek płynie przez Warszawę?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

O Warszawie mówi się, że to betonowa dżungla. Jeśli na stolicę spojrzy się z innej strony, okaże się, że coś jest na rzeczy. Wystarczy oddalić się od centrum, aby trafić do zupełnie innego świata.

Zakole Wawelskie - dlaczego warto się tam wybrać?

Nie musimy jechać na drugi koniec Polski, żeby doświadczyć bliskiego spotkania z naturą. Także w sercu Polski nie brakuje m.in. bagien. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

- Zakole Wawelskie to mało znane miejsce w Warszawie, a znajduje się raptem 10 km od Pałacu Kultury i Nauki. Miejscami wygląda jak Puszcza Białowieska. To dziki teren. Zakole jest wyjątkowe, bo bagien jest mało w mieście. To najszybciej znikający ekosystem na ziemi. Są tu różne gatunki ptaków i roślin. Znajdziemy tu m.in. storczyki, których jest mało w stolicy - mówił Stanisław Łubieński.

Ile jest rzek w Warszawie?

Na to pytanie niemalże każdy odpowie sobie: Wisła. Okazuje się, jednak, że nigdy nie była jedyna.

- Przy skrzyżowaniu ulic Żurawiej i Książęcej do początku XIX w. był 23 metrowy most, który zbudowany był nad rzeką Żurawką. Wąwóz do dzisiaj wyryty jest w skarpie warszawskiej - opowiadała Magdalena Staroszczyk, Siostry Rzeki.

Gdzie na wspinaczkę w stolicy?

Dla wszystkich miłośników dużych wysokości, Warszawa także coś ma. Istnieje wiele miejsc, w których można spróbować swoich sił we wspinaczce. W mieście jest sześć miejsc dumnie nazywanych Koroną Warszawy.

- Te szczyty to nie są prawdziwe góry, tylko górki albo wzniesienia. Ale na kilka z nich wchodzi się po stromym zboczu. Można zrobić to z dziećmi, albo obejrzeć wszystkie jednego dnia. Wówczas będzie to wyzwaniem - opowiadał Jan Mencwel, zdobywca Korony Warszawy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości