Wrocław, atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Dzieci we Wrocławiu. Bańki
Fot. Imgorthand/Getty Images
Tętniący życiem Wrocław urzeka niepowtarzalną, nigdy nie gasnącą energią. Nie bez powodu jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miastem w Polsce. Dowiedz się, co warto zwiedzić we Wrocławiu i jakie atrakcje turystyczne miasto ma do zaoferowania.

Wrocław – miasto spotkań” - tak brzmi slogan reklamowy dolnośląskiej stolicy. Spotykają się tutaj nie tylko ludzie z całego świata, ale i różne style architektoniczne, różne kultury i epoki. Stare ceglane kościoły stoją tu obok nowoczesnych budowli, klimatyczne knajpki obok ekskluzywnych restauracji, a na ulicach usłyszymy wszystkie języki świata. Stolica Dolnego Śląska to jedno z najszybciej rozwijających się miast Polski. Główne atrakcje Wrocławia to nie tylko stare zabytki, ale i wciąż pojawiające nowe ciekawe miejsca, takie jak aquapark, zoo czy muzeum wody.

Wrocław, zabytki - co zwiedzić we Wrocławiu?

Zastanawiasz się, co można zwiedzić we Wrocławiu podczas weekendowego pobytu lub dłuższych wakacji? Warte zobaczenia zabytki Wrocławia to bardzo długa lista. Nasz spacer rozpocznijmy w samym sercu miasta - na otoczonym pięknymi zabytkowymi kamienicami Rynku. Zobaczymy tam wizytówkę miasta, jaką jest Stary Ratusz. Późnogotycki budynek to zabytek unikatowy w skali światowej. Co więcej. to właśnie na głównym placu toczy się całe życie Wrocławia. Znajdziemy tu liczne restauracje, bary i kawiarnie. Z rynku przejdźmy w stronę Odry, a następnie do najstarszej zabytkowej części miasta, zwanej Ostrowem Tumskim. To prawdziwa perła wśród miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu. Możemy podziwiać tam najpiękniejsze zabytki Wrocławia - Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja czy Kościół św. Idziego. Na Ostrów prowadzi jeden ze stu wrocławskich mostów - Most Tumski, uznawany za najromantyczniejsze miejsce w mieście. Zakochane pary zawieszają na nim kłódki, stanowiące symbol ich nieprzerwanej miłości. Warto wybrać się na spacer po nadodrzańskim bulwarze. Latem wiele osób wybiera to miejsce na spotkanie z przyjaciółmi, zimą na długie spacery nad rzeką. Wracając z Ostrowa zahaczmy o Halę Targową. Zabytkowa budowla od momentu swojego powstania (1908 rok) aż po dzień dzisiejszy pełni głównie funkcje handlowe. W okolicy zobaczymy również liczne oddziały Uniwersytetu Wrocławskiego, często mieszczące się w zabytkowych budynkach. Gdy zwiedzimy już centrum miasta, możemy wybrać się tramwajem do Hali Stulecia. Powstały w 1911 roku obiekt stanowi dziś centrum kulturalnego życia Wrocławia. Dzięki nietuzinkowej architekturze Hala Stulecia znalazła się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Wrocławski świat krasnali - atrakcje turystyczne dla dzieci.

We Wrocławiu znaleźć można wiele wyjątkowo ciekawych miejsc, w których “coś dla siebie” znajdą zarówno rodzice, jak i ich pociechy. Zwiedzanie Wrocławia nie powinno odbyć się bez odwiedzenia wrocławskiego Zoo i Afrykarium. Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce, w którym obejrzeć możemy ponad 1000 różnych gatunków zwierząt. Największą popularnością cieszy się powstałe w 2012 roku Afrykarium - największe oceanarium w Polsce. Warte wspomnienia jest również muzeum wody “Hydropolis”, które poprzez niezwykle interesujące ekspozycje interaktywne pokazuje, jak niezwykłym żywiołem jest woda. W muzeum istnieje również możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach dla różnych grup wiekowych. Zoo i muzeum wody to nie jedyne wrocławskie atrakcje dla dzieci . Maluchom z pewnością spodoba się również wizyta w ogromnym Aquaparku lub w jednym z wielu parków trampolin. Nie zapomnijmy również o szlaku krasnali! W całym mieście, na każdym kroku, spotkać można przyjazne wykonane z brązu gnomy. Istnieje nawet specjalna mapa, przedstawiające wybrane krasnale. Znajdziemy wśród nich m.in. krasnala-wspinacza, krasnala-drukarza, krasnala-więźnia, krasnala-kinomana czy krasnala-kolejarza. Poszukiwanie gnomów to idealny pomysł na zwiedzanie Wrocławia z małymi dziećmi.

Ciekawe miejsca we Wrocławiu - co ciekawego we Wrocławiu?

Choć jeszcze wciąż przegrywa z Krakowem i Warszawą, rocznie Wrocław odwiedzają tłumy turystów z całego świata. Piękna architektura i światowej klasy zabytki to nie jedyne atrakcje turystyczne, jakie ma nam do zaoferowania. Stolica Dolnego Śląska to również bogate życie kulturalne i społeczne oraz mnóstwo ciekawych miejsc, chętnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i stałych mieszkańców miasta. Jednym z punktów na trasie naszej wycieczki po Wrocławiu, powinien być wieżowiec Sky Tower. Budynek jest nie tylko najwyższą budowlą w mieście, ale i w Polsce (pod względem liczby pięter). Na jego przedostatnim segmencie znajduje się punkt widokowy, z którego rozprzestrzenia się niesamowity widok na całą aglomerację oraz okolice. Przy dobrej widoczności widać z niego nawet Karkonosze! Podczas spaceru po starym mieście i centralnych wyspach można wybrać się do włocławskiej przystani. Możemy wypożyczyć tam kajak lub wykupić wycieczkę statkiem. Wrocław z poziomu wody wygląda bajkowo. Wieczorem warto wybrać się do zewnętrznej galerii neonów, znajdującej się przy ulicy Ruskiej. To rozświetlone podwórko tworzy niezwykle klimatyczne miejsce. Lubiący całonocne imprezy powinni wybrać się do Pasażu Niepolda, gdzie toczy się całe nocne życie Wrocławia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości