Podróże

Wyspa Celebes. Ciekawostki i atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Celebes należy do Indonezji i jest jedną z największych wysp na świecie. Nazwę nadali jej Portugalczycy – pierwsi Europejczycy, którzy do niej dotarli. Nazwa Sulawesi, używana przez tubylców, prawdopodobnie pochodzi od słów "żelazna wyspa", ze względu na złoża żelaza znajdujące się na jej terenie.

Indonezyjska wyspa Celebes jest znana także pod nazwą Sulawesi. Należy do Archipelagu Malajskiego, największego archipelagu na Ziemi, rozciągającego się między Azją a Australią, oraz do Wielkich Wysp Sundajskich.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Wyspa Celebes – geografia, położenie

Celebes ma powierzchnię 174,6 tys. km2, co daje jej 11. miejsce pod względem wielkości na świecie. Teren wyspy jest górzysty, pokryty wulkanami, zarówno aktywnymi, jak i wygasłymi. Najwyższym wulkanem Celebes jest Soputan o wysokości 1827 m n.p.m., a najwyższymi górami Rantekombola (3455 m n.p.m.) i Rantemario (3478 m n.p.m.). Na terenie wyspy znajdują się także liczne jeziora.

W centrum Celebesu znajdują się Góry Molengraffa.

Celebes oblewają cztery morza:

  • Flores, Banda, Moluckie, Celebes.

Pogoda na wyspie Celebes

Klimat Celebesu jest równikowy i wilgotny. Temperatury wahają się między 23 a 32℃. Na północy wyspy pora deszczowa zaczyna się między listopadem a czerwcem. W pozostałych miesiącach deszcze są mniej obfite, ale nie ma pory suchej. Na południu Celebesu między listopadem a kwietniem występują monsunowe deszcze, a pozostała część roku to pora sucha. Najlepiej wybrać się na wycieczkę do Celebesu w porze suchej. Temperatura wody na wyspie Celebes waha się w ciągu roku między 26 a 29℃. Wyspa Sulawesi jest pokryta wiecznie zielonymi lasami równikowymi.

Celebes – atrakcje przyrodnicze

Największymi atrakcjami Celebesu są atrakcje przyrodnicze. Na wyspie znajduje się sześć parków narodowych:

  • Park Narodowy Bogani Nani Wartabone, Park Narodowy Wakatobi Park Narodowy Lore Lindu, Park Narodowy Rawa Aopa Watumohai, Park Narodowy Taka Bonerate, Park Narodowy Bunaken.

Celebes – Park Narodowy Bogani Nani Wartabone

Park Narodowy Bogani Nani Wartabone został założony w 1982 roku i jest jednym z najważniejszych parków narodowych na terenie wyspy ze względu na wiele endemicznych gatunków zamieszkujących na jego terenie. Ma powierzchnię niemal 300 tys. ha. Żyją w nim:

  • 24 gatunki ssaków, 125 gatunków ptaków, 11 gatunków gadów, 2 gatunki płazów, 200 gatunków chrząszczy, 38 gatunków motyli, 19 gatunków ryb.

Charakterystyczne, endemiczne dla Celebesu gatunki to m.in.:

  • makak czubaty, wyrak upiór, łaskun brązowy, anoa nizinny, anoa górski, babirussa.

Ptaki występujące na terenie Parku Narodowego Bogani Nani Wartabone to m.in. kakadu żółtolica, nogal hełmiasty i dżunglówka szara. Zagrożony nogal hełmiasty jest maskotką parku. Na terenie parku znajdują się gorące źródła, góry nadające się do wspinaczki i miejsca kempingowe.

Morski Park Narodowy na Celebesie

Morski Park Narodowy Wakatobi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Leży u południowych wybrzeży Celebesu, na kilku niewielkich wyspach. Największą atrakcją parku jest rafa koralowa, a konkretnie 25 łańcuchów koralowców. Jest ich niemal 400 gatunków. Żyją tam 93 gatunki ryb. Na terenie parku występują również krytycznie zagrożone kakadu żółtolice, głuptaki białobrzuche i zimorodki zwyczajne.

Inne atrakcje Celebesu

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Celebesie znajduje się cmentarz ludu Minhasa. W naziemnych grobach waruga w wiosce Sawangan chowano zmarłych w pozycji embrionalnej, gdyż według wierzeń należało umierać tak, jak się rodziło. Holendrzy, którzy kolonizowali Celebes, zakazali tej formy pochówku. Innym ludem praktykującym nietypowe rytuały pogrzebowe na wyspie Celebes jest lud Toraja. Przygotowania do pogrzebu trwają latami, ustalanie terminu tej uroczystości – miesiącami. Turyści mogą uczestniczyć w rytuale, pod warunkiem złożenia odpowiedniego podarku rodzinie zmarłego. Wody wokół Celebesu są świetnym miejscem do nurkowania. Występuje tu wiele gatunków różnorodnych ryb, żółwie wodne, a na dnie można podziwiać także rafy koralowe.

Wyspa Celebes – ciekawostki

Kształt wyspy Celebes bywa porównywany do kształtu skorpiona ze względu na jedną z najbardziej rozwiniętych linii brzegowych. Lud Toraja wierzy, że po śmierci bóg pyta zmarłego, jaki miał pogrzeb. I w zależności od tego, jak bardzo był wystawny, most do zaświatów będzie bogaty i szeroki lub cienki i trudny do przebycia. Im wyżej w hierarchii jest zmarły, tym łatwiej mu przekazać prośby żyjących członków rodziny bogu. Stąd do dziś pozostał rozbudowany ceremoniał pogrzebu. Indonezja, w tym także wyspa Celebes, leży w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, nazywanym także Okołopacyficznym Pasem Sejsmicznym, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. Alkohol jest w Indonezji bardzo drogi, natomiast papierosy są tanie i powszechne – palą nawet dzieci. Indonezja obejmuje niemal 18 tys. wysp.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pacific Press/ Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości