Podróże

Nairobi – co warto zobaczyć w stolicy Kenii?

Podróże

Autor:
Adrian
Admaczyk
Co warto zobaczyć w Nairobi?

Nairobi jest ponad trzy milionowym miastem w środkowej Kenii leżącym u podnóża gór Aberdare. To jedno z największych i najważniejszych gospodarczo miast w Afryce Wschodniej. Jakie są największe atrakcje turystyczne Nairobi?

Nairobi zostało założone przez Brytyjczyków pod koniec XIX wieku, od 1905 roku miasto było stolicą brytyjskiego Protektoratu Afryki Wschodniej. Od uzyskania przez Kenię niepodległości Nairobi jest stolicą tego kraju. Miasto stale się rozwija i rozbudowuje – to obecnie jedno z najdynamiczniejszych ośrodków miejskich w Afryce Wschodniej. Co warto zobaczyć w Nairobi?

Safari niedaleko Nairobi

Turyści przyjeżdżają do Nairobi głównie z powodu położonego zaledwie 7 kilometrów od stolicy Kenii Narodowego Parku Nairobi. Park założony w 1946 roku ma powierzchnię prawie 1200 km kw. Turyści mogą zobaczyć tam aż cztery z pięciu zwierząt zaliczanych do "wielkiej afrykańskiej piątki" – lwa, lamparta, nosorożca i bawoła afrykańskiego. Oprócz tego można zobaczyć żyrafy, hieny, zebry, antylopy czy gepardy. W parku, jako jednym z nielicznych miejsc w Afryce, można również zobaczyć wymierający gatunek nosorożca czarnego. Łącznie na terenie Narodowego Parku Nairobi żyje ponad sto gatunków ssaków. Ornitolodzy doliczyli się ponad 400 gatunków ptaków. Aby podziwiać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, można skorzystać ze zorganizowanych wycieczek trwających zazwyczaj pół dnia. W Nairobi bez problemu znajdziemy biura podróży organizujące takie wyprawy. Bliskość miasta sprawia, że na horyzoncie parku widać wysokie wieżowce.

Przy parku funkcjonuje również Sierociniec Słoni. Jest to miejsce przeznaczone specjalnie dla młodych słoni i nosorożców, których matki zostały zabite przez kłusowników. Goście mogą z bliska oglądać małe słoniątka. Z kolei w Centrum Edukacji Przyrodniczej Langata możemy podziwiać żyrafy i dowiedzieć się więcej o tych zwierzętach. Główną atrakcją jest możliwość karmienia żyraf z wysokiej platformy.

Co zobaczyć w Nairobi?

Turystów do Nairobi przyciąga przede wszystkim bliskość safari. Jednak warto również wybrać się na zwiedzanie miasta, które, choć stosunkowo młode, może pochwalić się ciekawymi dla turystów atrakcjami.

Panoramę miasta możemy zobaczyć z wysokiej na ponad 100 metrów Kenyatta International Conference Centre (KICC) – przez długi czas był to najwyższy budynek w Kenii. Z punktu widokowego w słoneczny dzień możemy nawet dojrzeć Kilimandżaro. Nieopodal budynku znajdują się dwa parki miejskie – Park Uhuru i Park Centralny. Są one idealnym miejscem na odpoczynek w otoczeniu zieleni.

Centralna dzielnica biznesowa Nairobi składa się z wysokich, nowoczesnych wieżowców. Tutaj możemy udać się również na posiłek – w okolicy nie brakuje restauracji serwujących zarówno lokalne przysmaki, jak międzynarodową kuchnię. W dzielnicy biznesowej, przy Kenyatta Avenue, znajdują się też ciekawe budynki, w tym siedziba poczty głównej, kino Cameo z czerwonej cegły czy biblioteka McMillan. W tej dzielnicy możemy udać się również na targ Masajów. Możemy tu znaleźć oryginalne, tradycyjne rękodzieło, ale też ubrania czy produkty spożywcze. W Nairobi znajdziemy również kilka ciekawych muzeów i galerii sztuki. Powinniśmy odwiedzić Muzeum Narodowe, które prezentuje piękną sztukę i historię Kenii. Przy dworcu kolejowym mieści się natomiast ciekawe muzeum poświęcone kolei.

Nairobi słynie również z kwitnącego życia nocnego. Jednym z najpopularniejszych miejsc do nocnej zabawy jest Electric Avenue leżący w dzielnicy Westlands. Znajdują się tam liczne bary, kawiarnie z muzyką na żywo i kluby. Nie brakuje zarówno bardziej ekskluzywnych lokali, jak i miejsc alternatywnych. Słowem, każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Należy pamiętać, że transport publiczny nie jest zbyt rozwinięty w mieście. Jednak z roku na rok sytuacja coraz bardziej się poprawia i w Nairobi pojawiają się nowe trasy autobusowe. Jednym z ciekawych sposobów zwiedzania Nairobi jest skorzystanie z prywatnych, kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobowych autobusów, gdzie z głośników leci muzyka, a same pojazdy są często bardzo kreatywnie pomalowane.

Co zobaczyć w pobliżu Nairobi?

Chyba każdy kojarzy książkę lub nakręcony na jej podstawie film "Pożegnanie z Afryką" . Muzeum autorki słynnej książki, Karen Bixen, znajduje się około 10 kilometrów od centrum miasta. Jest właściwie farmą, w której mieszkała kiedyś Bixen. Zachowała ona swój oryginalny wygląd. Wizyta w muzeum będzie dużym przeżyciem dla miłośników "Pożegnania z Afryką".

W pobliżu stolicy Kenii znajdują się też wzgórza Ngong, które są bardzo ważne dla Masajów. Nazwa wzgórz oznacza w mowie masajskiej "źródło nosorożców". Wyprawa na wzgórza pozwala podziwiać Wielki Rów Wschodni z jednej, i panoramę Nairobi z drugiej strony. Na wzgórza najlepiej udać się z lokalnym przewodnikiem.

Kiedy wybrać się do Nairobi?

Do Nairobi najlepiej wybrać się podczas pory suchej, czyli od stycznia do lutego i od czerwca do września. W tych okresach temperatury wahają się na poziomie od 27 do 32 st. C, więc zwiedzanie miasta i safari nie będzie tak uciążliwe, jak w innych porach.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnikŹródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Admaczyk

Źródło zdjęcia głównego: WLDavies/Getty Images

Pozostałe wiadomości