Parenting

Czy koc na wózku chroni dziecko przed upałem? Wyniki eksperymentu szokują

Parenting

Autor:
Justyna
Piąsta
wózek dziecięcy

Wielu rodziców, chcąc osłonić malucha przed promieniami słońca i upałem, zakrywa wózek cienkim kocem lub pieluszką. Czy aby na pewno to dobry pomysł? W przeprowadzonym eksperymencie porównano, jak nagrzewa się wnętrze wózka z osłoną i bez niej. Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń. Co będzie lepsze dla dziecka?

Czy można zakrywać wózek w upały?

Upały mogą dawać się we znaki i doskwierać zarówno dorosłym, jak i najmłodszym. Ulgę przynosi schronienie się w cieniu, jednak podczas spaceru z dzieckiem nie zawsze można znaleźć takie miejsce. Wtedy rodzice, kierując się dobrem pociechy, zakrywają wózek kocem, chustą bądź tetrową pieluszką, żeby osłonić malucha przed ostrym, gorącym słońcem.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Okazuje się, że nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ można przegrzać dziecko. Przeprowadzono eksperyment, w którym porównano, do jakich temperatur nagrzewają się wnętrza wózków - pierwszy przykryto materiałem, a drugi nie miał żadnej osłonki. Rezultat badania jasno wskazuje, co jest lepsze dla malucha.

Wysoka temperatura w wózku

Na początku oba termometry wskazywały niespełna 26 stopni C. Po chwili temperatury zaczęły wzrastać, jednak w pierwszym wózku, przykrytym kocem, znacznie szybciej niż w drugim. Ostatecznie w zasłoniętym wózku panowała temperatura powyżej 39 stopni C, a w odkrytym około 33 stopni C.

Ten prosty test udowadnia, że nieświadomie można zaszkodzić dziecku i doprowadzić do przegrzania, a nawet udaru cieplnego. Objawami są m.in. ospałość, wymioty, przyspieszone bicie serca, płytki oddech, wysoka gorączka, zaczerwienienie skóry, a nawet utrata przytomności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: MagioreStock/Getty Images

Pozostałe wiadomości