Dziecko

Czy świadectwa z paskiem powinny być zlikwidowane?

Dziecko

Czy paski na świadectwie szkolnym są potrzebne? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Aleksandra Piotrowska psycholog oraz Marcin Stiburski nauczyciel matematyki, fizyki w szkole podstawowej, inicjator „Szkoły minimalnej”.

Marcin Stiburski jest nauczycielem matematyki i fizyki oraz twórcą szkoły minimalnej. Autor wielu prowokacyjnych wpisów na temat polskiej szkoły postanowił działać. Podczas swojej pracy dostrzegł pewnego rodzaju wyścig szczurów między uczniami. Z tego względu złożył petycję o likwidację pasków na świadectwach szkolnych.

Petycja dotycząca świadectw szkolnych

Pan Marcin postanowił walczyć z ciągłym ocenianiem i wyścigiem szczurów w polskich szkołach i złożył petycję, która ma na celu likwidację czerwonych pasków na szkolnych świadectwach. Nauczyciel złożył dokument na portalu petycjaonline oraz formalną wersję do MEN. Na razie czeka na odpowiedź.

Czy czerwone paski są dobry pomysłem?

Jak przyznała psycholog, szkolne oceny nie są wcale dobrym rozwiązaniem. Ich jedyną zaletą jest to, że dają one uczniowi i rodzicowi informację zwrotną. Jednak stopniowanie i nagradzanie uczniów prowadzi do tego, że wśród dzieci w klasie zaczyna się walka o to, kto będzie lepszy, kto uzyska lepszą średnią. Jest to propagowanie ucznia, który dobry jest ze wszystkich przedmiotów. Czy jest to możliwe, aby dziecko miało bardzo dobre i celujące oceny zarówno z zajęć sportowych, matematyki, chemii i historii?

Nie lubię świadectw z czerwonym paskiem, nie lubię konkursów na najlepszą szkołę, które to konkursy biorą pod uwagę średnie uzyskiwane przez dzieciaki.

– powiedziała psycholog, dr Aleksandra Piotrowska.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości