Nie żyje Tadeusz Bradecki. Aktor i reżyser miał 67 lat

płonąca świeca
Nie żyje Tadeusz Bradecki
Źródło: gitusik/Getty Images
Tadeusz Bradecki - aktor i reżyser teatralny - nie żyje. Artysta przez wiele lat był związany z Teatrem Starym w Krakowie oraz Teatrem Narodowym w Warszawie. O jego śmierci poinformował Teatr Śląski, gdzie Bradecki pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Miał 67 lat.

Nie żyje Tadeusz Bradecki

Tadeusz Bradecki urodził się w 1955 roku, był absolwentem krakowskiej PWST. Siedem lat po jej ukończeniu otrzymał tamże tytuł reżysera dramatu. Odbył staż we wrocławskim Teatrze Laboratorium, a następnie staż aktorski u Petera Brooka. - Od początku swej działalności związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. W latach 2003–2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. W roku 1998 jako pedagog związał się z PWST w Krakowie. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy - przekazał we wpisie na Facebooku Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego.

Jak podkreślono, za dyrekcji Tadeusza Bradeckiego w Teatrze Śląskim prezentowano między innymi gościnnie "spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier".

Rozmowy o śmierci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Tadeusz Bradecki - kariera

Na katowickiej scenie Teatru Śląskiego Bradecki wyreżyserował "Polterabend" (2008) według tekstu S.Mutza oraz dwa tytuły Szekspira: "Poskromienie złośnicy" (2009) i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" (2010). Jego ostatnim przedstawieniem w Teatrze Śląskim była "Sztuka" Yasminy Rezy na Scenie w Malarni (2017), która do teraz jest w repertuarze.

"Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą" - czytamy w komunikacie Teatru Śląskiego.

Reżyser ponad stu przestawień w teatrach polskich i zagranicznych (m.in. w Korei, Kanadzie, Francji i Austrii). Jako aktor wystąpił w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego i Tadeusza Konwickiego. Bradecki był również autorem dramatów takich jak "Wzorzec dowodów metafizycznych", "Nokturn" i "Saragossa".

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: gitusik/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości