Newsy

Rekrutacja do szkół średnich. Do kiedy ósmoklasiści mają czas na złożenie dokumentów?

Newsy

Uczennica ósmej klasy, rekrutacja do szkół średnich

16 maja zaczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Na podjęcie decyzji o wyborze szkoły średniej i złożenie odpowiednich dokumentów część ósmoklasistów ma czas do 24 czerwca, część tylko do 31 maja. Sprawdź dokładne terminy, zasady i wymagane dokumenty.

Rekrutacja do szkół średnich - terminy

Nie wszyscy absolwenci szkół podstawowych mają czas na złożenie dokumentów rekrutacyjnych do 24 czerwca. Ci, którzy chcą się uczyć w klasach międzynarodowych, sportowych czy dwujęzycznych, muszą ubiegać się o przyjęcie do szkół do 31 maja.

Od 24 czerwca do 12 lipca należy uzupełnić wnioski rekrutacyjne o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub w kopii).

Jeśli wynik egzaminu ósmoklasisty nie spełnia wymogów danej szkoły, możliwa jest zmiana placówki. Należy jednak pilnować obowiązujących terminów.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rekrutacja do szkół średnich – kiedy wyniki?

Pełne listy osób, które zakwalifikowały się do wybranych klas w szkołach, zostaną opublikowane 22 lipca, z kolei 29 lipca podane zostaną listy osób przyjętych.

Rekrutacja uzupełniająca

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich zacznie się 2 sierpnia i potrwa do końca tego miesiąca.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - wymagane dokumenty

W szkole, do której ósmoklasista został zakwalifikowany, należy potwierdzić chęć przyjęcia składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

Abiturienci, którzy chcą kontynuować naukę w klasach międzynarodowych, dwujęzycznych lub sportowych, mają obowiązek przystąpić do sprawdzianu kompetencji językowych lub do weryfikacji sprawności fizycznej. Technika i szkoły branżowe często wymagają również zrobienie badań związanych z możliwością wykonywania danego zawodu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło zdjęcia głównego: fotosipsak/Getty Images

Pozostałe wiadomości