Pierwsze Mieszkanie - szczegóły rządowego projektu

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
gov.pl/oko.press
kupowanie mieszkania

Program Pierwsze Mieszkanie ma wejść w życie w lipcu 2023 roku i ułatwić zakup nieruchomości. Obecnie jest poddawany konsultacjom i opiniowaniu. Ile wyniesie rządowe wsparcie i kto może się o nie ubiegać?

Od kilku miesięcy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wspominał o przygotowywanym programie mieszkaniowym. Projekt programu ukazał się w piątek 3 lutego 2023 r. Rada Ministrów ma się nim zająć w lutym, a 1 lipca dokument ma wejść w życie.

Remont mieszkania

HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toaletyHGTV
wideo 2/2

Program Pierwsze Mieszkanie

Inflacja, wysokie stopy procentowe oraz rygorystyczna polityka Komisji Nadzoru Finansowego doprowadziły rynek kredytów hipotecznych do niemal całkowitego zamrożenia. W efekcie wzrosły ceny najmu mieszkań, co wprowadziło wiele osób w lukę czynszową - brak pieniędzy nie tylko na kupno lokum, ale również na płacenie czynszu po coraz wyższych stawkach. Jak podano na rządowej stronie gov.pl, program Pierwsze Mieszkanie ma poprawić finansowe możliwości kupna przez znaczną część obywateli, a tym samym zwiększać rynek zbytu dla budowanych mieszkań.

- Chcemy zadbać o to, żeby mieszkanie był w stanie kupić każdy polski obywatel. Dlatego pracujemy nad programem Pierwsze Mieszkanie, który ma pomóc w zakupie pierwszego M osobom, które jeszcze go nie mają - zapowiada minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Według wyliczeń "Wyborczej", aby obecnie pożyczyć z banku 600 tys. zł, trzeba na rękę zarabiać ponad 12 tys. zł. Żeby pożyczyć 300 tys. zł - 8 tys. zł netto. Czy nowy program będzie na to odpowiedzią?

Pierwsze Mieszkanie - dla kogo i na jakich zasadach?

Program Pierwsze Mieszkanie ma stanowić rozwiązanie obecnego problemu mieszkaniowego w Polsce. Główną jego częścią jest preferencyjny kredyt mieszkaniowy, który będzie objęty rządową dopłatą, a także stałe oprocentowanie na poziomie 2 procent. Dopłata będzie przyznawana przez 10 lat.

Projekt programu zakłada, że kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nigdy nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jeśli chodzi o małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, tutaj kryterium wieku będzie musiało spełniać przynajmniej jedno z nich.

Kredyt będzie mógł zostać udzielony do wysokości maksymalnie 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy posiadają co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł. Z kredytu będzie można skorzystać do 2027 r. (z możliwością przedłużenia). Do tego dochodzi wkład własny w maksymalnej wysokości 200 tysięcy. Oznacza to, że korzystając z programu, będzie można kupić mieszkanie o wartości 700-800 tysięcy złotych.

Osoba kupująca mieszkanie będzie miała dowolność w kwestii jego standardu i położenia – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2. Będzie można również wybierać spośród wszystkich mieszkań, zarówno nowych, jak i tych z rynku wtórnego.

Program "Mieszkanie plus"

Wcześniej powstawały już programy rządowe dotyczące mieszkań. Jednym z nich był sztandarowy "Mieszkanie plus", który miał wesprzeć Polaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego M. Wśród rozwiązań była m.in budowa mieszkań (z wykorzystaniem gruntów publicznych) na wynajem o niewygórowanych czynszach. W 2018 roku premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. Ten cel nie został jednak zrealizowany.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński komentował, że program "Mieszkanie plus" niestety nie wyszedł m.in. przez to, że "opór deweloperów okazał się tak silny, a także pewne inne cechy naszego społeczeństwa doprowadziły do tego, że nie zdołano przełamać wszystkiego, co utrudnia zdobywanie tanich terenów pod budowę mieszkań".

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało TVN24 Biznes informację, że na koniec 2022 r. w ramach części rynkowej i społecznej programu "Mieszkanie plus" wybudowano około 19 tys. mieszkań. Do końca 2022 r. trwała budowa około 31,5 tys. lokali. Inwestycje będące w budowie mają być oddawane w kolejnych 2-3 latach.

Więcej o rządowych programach mieszkaniowych na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: gov.pl/oko.press

Źródło zdjęcia głównego: Hispanolistic/Getty Images

Pozostałe wiadomości