Polski egzorcysta oskarżony o nadużycia seksualne wobec dzieci. "Usłyszenie tej wiadomości będzie przygnębiające"

Polski ksiądz oskarżony  o nadużycia seksualne
Polski ksiądz oskarżony o nadużycia seksualne
Źródło: Godong/Getty Images
Polski ksiądz został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec małoletnich. Informację na ten temat przekazała katolicka diecezja w Portsmouth w południowej Anglii. Co wiadomo na temat działań kapłana?

Ksiądz pełnił posługę duszpasterską w Portsmouth przez blisko 20 lat. Oskarżenia dotyczą czasu, gdy przebywał na wyspie Jersey w latach 2002-2008.

ks. Halina  Radacz
Po co nam spowiedź?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Polski ksiądz oskarżony o nadużycia seksualne

W brytyjskich mediach pojawiła się informacja, że 60-letni ksiądz został oskarżony o popełnienie 8 czynów nierządnych wobec dzieci oraz 2 ataki natury seksualnej również wobec nieletnich. W poniedziałek 24. czerwca na oficjalnej stronie diecezji katolickiej w Portsmouth ujawniono, iż chodzi o polskiego kapłana. Informację na ten temat przekazało rmf24.pl.

Jak podał portsmouthdiocese.org.uk, ksiądz nie wykonuje od czasu postawienia zarzutów swoich obowiązków duchowych, diecezja zaś współpracuje obecnie z policją i próbuje ustalić szczegóły na temat ofiar kapłana.

- Zdajemy sobie sprawę, że usłyszenie tej wiadomości będzie przygnębiające, szczególnie dla ofiar i osób, które przeżyły, i wyrażamy nasz szczery smutek z powodu każdego, kto doświadczył przemocy w Kościele - czytamy na oficjalnej stronie diecezji Portsmouth.

Portsmouth. Ksiądz oskarżony

Piotr G. to katolicki ksiądz, który pełnił posługę w Szczecinie. Po latach przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie zyskał rozpoznawalność jako rekolekcjonista, egzorcysta oraz autor książek, który chętnie wypowiadał się w mediach na tematy związane z wiarą katolicką.

Oskarżenia wobec duchownego skomentował dziennikarz i publicysta Tomasz Terlikowski, który w przeszłości napisał z kapłanem książkę. Jak zaznaczył, w kwestii egzorcyzmów znacząco się od siebie różnili. Wieść o domniemanych przewinieniach duchownego zszokowała publicystę.

- Uważałem go za szczerze wierzącego księdza, nawet jeśli w coraz większej liczbie kwestii się z nim już nie zgadzałem. To dlatego podana dziś przez RMF FM informacja, potwierdzona przez diecezję Portsmouth, jest dla mnie tak bolesna i trudna. [...] Ja również nie rozstrzygam o winie czy niewinności księdza. Jednak nie mogę nie napisać, że procedury brytyjskie w tej kwestii są niezwykle precyzyjne, a - wbrew temu, co jest powtarzane przez część z polskich duchownych i dziennikarzy - fałszywe oskarżenia wcale nie zdarzają się często. Fundamentalną zasadą postępowania Kościoła i państwa w tej sprawie jest zaufanie osobie zgłaszającej niewłaściwe zachowania czy krzywdę. I tej zasadzie pozostaję wierny - brzmi fragment wpisu Tomasza Terlikowskiego na Facebooku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: www.rmf24.pl, wikipedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Godong/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości