Nowa religia oficjalnie zarejestrowana w Polsce. "Możemy poprosić szefa o wolne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Religia w szkole – tak czy nie?
Religia w szkole – tak czy nie?
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Utożsamiają się z wierzeniami dawnych Słowian, a obchodzone przez nich święta (chociażby Noc Kupały, Jare Gody czy Dożynki) mają ścisły związek z cyklem solarnym. Rodzimowiercy po pięciu latach starań doczekali się oficjalnej rejestracji ich związku w Polsce. - Możemy publicznie sprawować obrządek - zaznacza żerca (kapłan) i członek starszyzny.

Nowa religia w Polsce

Jak podaje "Rzeczpospolita", pod koniec stycznia 2024 roku Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich RÓD został wpisany do rejestru kościołów i związków wyznaniowych MSWiA, który obejmuje obecnie około 170 wspólnot. Wyznawcy wierzeń dawnych Słowian przez pięć lat starali się o oficjalne uznanie ich religii, dlatego decyzja państwa, która chroni członków związku pod względem prawnym, jest dla nich wielkim sukcesem.

- Możemy publicznie sprawować obrządek czy np. poprosić szefa o wolne w okresie naszych świąt z możliwością odpracowania w innym terminie - wymienia żerca (kapłan) i członek starszyzny Szymon Bronimir Gilis.

Odrodzenie się religii, której bazą są wierzenia dawnych Słowian, datuje się na XIX wiek. Jeszcze przed wojną powstawały w Polsce pierwsze zgromadzenia rodzimowierców, jednak w czasach PRL-u miały one utrudnione działanie. Od 1989 roku w rejestrze MSWiA odnotowano pięć ich wspólnot (łącznie ze związkiem RÓD), z czego tylko trzy są dotąd aktywne.

Ile osób wyznaje rodzimowierstwo słowiańskie?

Zdaniem Scotta Simpsona, religioznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, środowisko rodzimowierców w Polsce stale się powiększa.

- Według moich szacunków liczba aktywnych wyznawców wynosi obecnie około 3,5 tys. Dochodzi do tego jeszcze szerszy krąg osób zainteresowanych tą religią, czasami uczestniczących w obrzędach. Pamiętajmy, że większość rodzimowierców działa w grupach nieformalnych, poza zarejestrowanymi związkami - zaznacza ekspert na łamach gazety "Rzeczpospolita".

Członek starszyzny Związku Wyznaniowego Rodzimowierców Polskich RÓD twierdzi natomiast, że liczba ta jest znacznie większa i dochodzi nawet do 10 tysięcy. Swoją opinią na ten temat podzielił się również autor "Podcastu religioznawczego" Mikołaj Kołyszko.

- Według mojej intuicji może być ich już co najmniej tylu, co buddystów. I nie zdziwiłbym się, gdyby było ich więcej - zaznaczył.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: David Wall/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości