Nowa funkcja w Zdjęciach Google może niepokoić. Na czym polega?

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tabletowo.pl/androidauthority.com
Technologia pomoże prześladowanym uczniom
Technologia pomoże prześladowanym uczniomDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Zdjęcia Google to dobre narzędzie do przechowywania wszystkich fotografii, które wykonujemy na co dzień swoimi telefonami. Nowa funkcja usługi, która pojawiła się jakiś czas temu, może stwarzać nie tylko więcej możliwości, ale również zagrożenia.

Zdjęcia Google wprowadza nową funkcję

Google oferuje wszystkim użytkownikom przestrzeń do przechowywania swoich licznych zdjęć i plików wideo. Ta dostępna bezpłatnie jest ograniczona, za dodatkowe miejsce pobierane są cykliczne opłaty. Usługa ma wiele przydatnych funkcji, do których z pewnością zalicza się kopia zapasowa wszystkich naszych zdjęć w przypadku utraty czy wymiany telefonu. Google regularnie wprowadza kolejne dodatkowe rozwiązania. Już nie tylko tworzy nam foto wspomnienia, czy tematyczne kolaże z podkładem muzycznym. Najnowsza funkcja zdaniem niektórych ekspertów i dziennikarzy, może nieco niepokoić. O co chodzi?

Zaawansowana funkcja w Google Zdjęcia i ryzyko z nią związane

Jak podaje tabletowo.pl, redaktorka serwisu Android Authority, Rita El Khoury, w trakcie testowania nowego rozwiązana odkryła, że Zdjęcia Google potrafią już rozpoznać człowieka nawet wtedy, gdy nie widać jego twarzy. Robiła zdjęcia, na których jej mąż stał tyłem, a system i tak poradził sobie z jego rozpoznaniem. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko nowych zdjęć, ale również tych, które mamy już od dawna.

Jak to działa? Najprawdopodobniej Google potrafi tworzyć cały model twarzy i głowy człowieka na podstawie filmów i zdjęć, na których ją widać. W efekcie możliwe jest rozpoznawanie unikalnego kształtu głowy oraz jej cechy szczególne i włosy. Inna teoria głosi, że system tak naprawdę rozpoznaje człowieka po jego ubraniach. Jak jest naprawdę, nie wiadomo, ponieważ Google nie odpowiedział jeszcze na pytania Rity El Khoury. Redaktorka twierdzi, że algorytmy rozpoznały jej męża na 80-85% zdjęciach, na których w ogóle nie było widać jego twarzy lub widać tylko jej fragment.

Skąd wspomniany wcześniej niepokój? Z jednej strony taka zaawansowana funkcja to kolejny element trwającego obecnie dynamicznego rozwoju technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji (AI), który wprowadza wiele korzystnych dla ludzi i świata rozwiązań. Z drugiej jednak istnieje ryzyko wykorzystania tego przez rządy opresyjnych państw czy grupy przestępcze - a działania tychże nie mają nic wspólnego zarówno z lokalną, jak i globalną korzyścią.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tabletowo.pl/androidauthority.com

Źródło zdjęcia głównego: Chesnot/Getty Images

Pozostałe wiadomości