Newsy

Amerykańscy naukowcy odmłodzili myszy. "To może pozwolić na przywracanie zdrowia"

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Mysz w laboratorium. Badania naukowe. Eksperymenty.

Naukowcom z amerykańskiego Instytutu Salka udało się odmłodzić myszy. Terapię zastosowano na zwierzętach w różnym wieku. Metoda okazała się skuteczna, nie przyniosła też skutków ubocznych. Biotechnolodzy zapewniają, że będą kontynuować badania.

Naukowcy odmłodzili myszy

W 2016 roku zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Juana Carlosa Izpisua Belmonte'a, dzięki wykorzystaniu znaczników Yamanaka, po raz pierwszy zdołał ograniczyć oznaki starzenia u myszy i wydłużyć ich życie. Nieco później ta sama grupa odkryła, że w podobny sposób można wspomóc regenerację mięśni nawet u młodych osobników. W najnowszym badaniu prof. Belmonte i jego współpracownicy sprawdzali odmładzającą technikę na myszach przez długi okres czasu, w miarę starzenia się zwierząt.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Jesteśmy podekscytowani tym, że z pomocą naszego podejścia udało nam się spowolnić starzenie normalnych, zdrowych zwierząt. Zastosowana przez nas technika jest skuteczna i bezpieczna - wyjaśnił jeden z autorów badania, prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte.

- Oprócz skutecznej walki z towarzyszącymi starości chorobami, podejście to może pozwolić na przywracanie zdrowia tkanek i całego organizmu przez poprawę funkcji oraz odporności komórek w różnych schorzeniach, na przykład neurodegeneracyjnych - ocenił naukowiec.

Zobacz wideo: Naukowcy chcą "wskrzesić" mamuty 

Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty Źródło: Dzień Dobry TVN

Terapia odmładzająca bez skutków ubocznych

Naukowcy przeprowadzili badania na trzech grupach zwierząt. Terapii zostały poddane gryzonie w wieku od 15 do 22 miesięcy (odpowiednik 50-70 lat u ludzi), 12-22 miesięcy (odpowiednik 35-70 lat). Z oraz 25 miesięcy (odpowiednik 80 lat).

- Najbardziej chcieliśmy ustalić, czy stosowanie tej metody przez długi czas jest bezpieczne - wyjaśnił dr Pradeep Reddy. - Nie zanotowaliśmy żadnych negatywnych skutków dla zdrowia, zachowania czy masy ciała zwierząt - podkreślił członek zespołu badawczego.

Leczone gryzonie nie miały żadnych negatywnych zmian w krwi czy układzie nerwowym, nie były też bardziej podatne na nowotwory. Co więcej, badanie pod kątem oznak starzenia pokazało, że zwierzęta na wiele sposobów bardziej przypominały młode osobniki.

Odmłodzenie było najlepiej widoczne u myszy leczonych przez 7 do 10 miesięcy, nie dało się go natomiast zauważyć u osobników poddawanych terapii tylko przez miesiąc. U gryzoni przebadanych w połowie czasu leczenia, efekty były jedynie częściowe. Wskazuje to, że opisana metoda nie wstrzymuje po prostu starzenia, ale aktywnie je cofa, choć zdaniem naukowców niezbędne są dalsze badania, pozwalające rozróżnić te efekty.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: D-Keine/Getty Images

Pozostałe wiadomości