Do końca czerwca złóż deklarację, czym ogrzewasz dom. Za niedopełnienie obowiązku grozi 5 tys. zł mandatu

Źródło: Dzień Dobry TVN
Od 30 czerwca zadeklaruj, czym opalasz dom
Od 30 czerwca zadeklaruj, czym opalasz dom
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku
Do 30 czerwca trzeba złożyć deklarację na temat tego, czym ogrzewamy nasze domy, mieszkania i lokale usługowe. Kto musi to zrobić? W jakim celu? Jaka kara grozi za niedotrzymanie terminu? Te kwestie wyjaśnił w Dzień Dobry TVN radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Czym opalasz dom?

Wraz z końcem czerwca upływa termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Należy poinformować o zainstalowanym w domu, mieszkaniu czy lokalu użytkowym źródle ciepła. Dlaczego trzeba złożyć taką deklarację?

- Jest to spowodowane tym, abyśmy unikali tzw. niskich emisji powietrza. Będzie prowadzona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która w założeniu ma badać, na jakich terenach są jeszcze problemy z zanieczyszczeniem powietrza, z tzw. kopciuchami - powiedział radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Kto musi złożyć taką deklarację? - Wszyscy, którzy są właścicielami nieruchomości. Przy czym, jeżeli mówimy o blokach mieszkalnych, osiedlach, jeśli jest tam zarządca, to wtedy on w imieniu wszystkich składa taką deklarację zbiorową. Jeśli pomimo tego posiadamy w domu kominek, to wtedy indywidualnie też musimy dodatkowo takie źródło zgłosić. Jeżeli jesteśmy mieszkańcami bloków, to mamy to z głowy, natomiast jeżeli jesteśmy właścicielami pojedynczych budynków lub też lokali użytkowych, to musimy złożyć deklarację. Jeżeli posiadamy kominek w domu letniskowym, z którego okazyjnie korzystamy, to również musimy zgłosić - podkreślił prawnik.

Przemysław Ligęzowski zaleca wypełnienie deklaracji przez Internet. - Sam tak składałem, trwa to maksymalnie koło minuty. Trzeba mieć profil zaufany albo podpis elektroniczny. Jeżeli nie mamy, to udajemy się albo do urzędu gminy miasta, albo na pocztę, gdzie wypełniamy druk - wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN.

Kary za brak deklaracji

Warto złożyć deklarację w terminie, ponieważ za niedopełnienie formalności można otrzymać karę finansową.

- Grożą za to niemałe mandaty nawet 500 zł, a gdy sprawa trafi do sądu to nawet 5 tys. zł grzywny - podkreślił Przemysław Ligęzowski. - Mamy czas do 30 czerwca. Ale jeżeli mówimy o budynkach oddanych do użytku i przede wszystkim pieców, tych źródeł ciepła, przed 1 lipca 2021 roku, to ten termin ich nie dotyczy, bo w tym przypadku trzeba zgłosić to w terminie do 14 dni od uruchomienia - dodał radca prawny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości