Nasze akcje

Paszporty Polityki 2019 rozdane

Nasze akcje

Aktualizacja:

Paszporty Polityki 2019 rozdane! Zobacz listę laureatów Paszportów Polityki 2019, wśród nich m.in. Joanna Kulig, Dawid Podsiadło, Krystyna Janda. Kto jeszcze? Zobacz!

  • Paszporty Polityki 2019 rozdane.
  • Lista laureatów Paszportów Polityki.

Zobacz też: Paszporty Polityki jak dyplomy szlacheckie

Za nami rozdania Paszportów Polityki 2019. Wielka gala odbyła się się we wtorek, 8 stycznia, w Teatrze Polskim w Warszawie. Imprezę poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Statuetki zostały przyznane w tym roku już po raz 26-ty. Oto lista laureatów.

Lista laureatów Paszportów Polityki 2019:

  • FILM: Joanna Kulig za rolę w "Zimnej Wojnie" Pawła Pawlikowskiego.
  • TEATR: Marta Górnicka
  • LITERATURA: Małgorzata Rejmer
  • SZTUKI WIZUALNE: Diana Lelonek
  • MUZYKA POWAŻNA: Aleksandra Nowak
  • MUZYKA POPULARNA: Dawid Podsiadło
  • KULTURA CYFROWA: panGenerator
  • Nagrodę dla Kreatora Kultury Paszportów Polityki 2018 otrzymała Krystyna Janda.

Zobacz też, co działo się w poprzednim roku na rozdaniu Paszportów Polityki 2018. Więcej informacji znajdziesz >>> TUTAJ <<<

W studiu "Dzień Dobry TVN" gośćmi byli:

Diana Lelonek - nagrodzona w kategorii Sztuki wizualne

W kategorii sztuki wizualne nagrodzono Dianę Lelonek, artystkę, która łączy fotografię z innymi mediami. Jednym z jej istotnych przedsięwzięć jest Instytut dla Żywych Rzeczy, w którym archiwizuje różne formy organicznych i nieorganicznych bytów. Lelonek doceniono za "oryginalną analizę zagrożeń" i sztukę "mądrze zaangażowaną".

W moich pracach chcę przede wszystkim mówić o tym, że faktycznie potrzebne nam są bardzo poważne systemowe zmiany wychodzące od rządu, od korporacji, żeby nie inwestować w paliwa kopalne, w węgiel, ropę naftową. To jest dla mnie istotne - zaznaczyła laureatka.

Na gali, podczas podziękowań za nagrodę Lelonek zaprosiła na scenę swoją koleżanką Anię przebraną za dzika protestując przeciwko planowanej przez rząd masakrze dzików, zapowiedziały tez protest przed Sejmem 15 stycznia- trzeba przyjść przebranym za jakieś zwierzę ginącego gatunku

Małgorzata Rejmer nagrodzona w kategorii Literatura

W kategorii literatura uhonorowano pisarkę i kulturoznawczynię Małgorzatę Rejmer za książkę "Błoto słodsze niż miód". To zbiór historii o tragicznych w skutkach próbach ucieczek z komunistycznej Albanii, krwawych buntach w obozach pracy, a także o przyjaźni, która rodzi się w najgorszych warunkach.

Nagrodę przyznano za "niezwykłe wyczulenie na krzywdę" i "umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych".

Odbierając Paszport "Polityki", Rejmer zwróciła uwagę, że w tym momencie w Tiranie tysiące studentów walczy o reformę systemu edukacji.

To jest nadzieja dla Albanii, to jest ich wybór wolności (...). Jestem z nich bardzo dumna i chciałabym, żebyście tak też kojarzyli Albanię. Nie tylko trudne, ekstremalne czasy komunizmu i zniewolenia, ale także wolność i młodzi ludzie, którzy wychodzą na ulice i nie boją się walczyć o przyszłość - podkreśliła.

Marta Górnicka nagrodzona w kategorii Teatr

Laureatką w kategorii teatralnej została reżyserka Marta Górnicka, twórczyni i dyrygentka teatru chóralnego, czyli współczesnej koncepcji antycznego chóru. Górnicką wyróżniono za "wypracowanie własnego języka teatru chórowego, sprawdzającego się pod każdą długością geograficzną".

Jestem bardzo wzruszona. To jest znak, że teatr chórowy, teatr, który spotyka ludzi, próbuje tworzyć radykalnie demokratyczną społeczność na scenie, teatr, który jest politycznie zaangażowany, powinien być głośny i przemawiać z naszych scen, z naszych ulic - powiedziała Górnicka podczas gali.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości