Nasze akcje

Ubrania jak nowe. Jak prać i suszyć odzież, aby zawsze świetnie wyglądała?

Nasze akcje

Aktualizacja:

Pranie i suszenie ubrań wydaje się czynnością banalnie prostą, w końcu wszyscy ją wykonujemy. Istnieją jednak pewne sztuczki, dzięki którym efektywniej można zadbać o odzież. O prawidłowym suszeniu prania oraz różnicach w pielęgnacji materiałów rozmawialiśmy z Małgorzatą Świgoń, dziennikarką i autorką poradników.

Pranie, prasowanie, suszenie - większość ludzi wykonuje te czynności codziennie, jednak nie zawsze prawidłowo. Dzięki odpowiedniemu rozwieszeniu prania możemy pożegnać się z żelazkiem, dostosowanie pielęgnacji do materiału skutkować będzie lepszą kondycją ubrań, a dodanie np. wywaru z lawendy zagwarantuje piękny zapach.

Wiele rzeczy, jeśli dobrze rozwiesimy, to nawet nie będą wymagały żelazka. Oczywiście, to też zależy od rodzaju materiału, bo taki materiał jak bawełna czy len wymaga żelazka

- tłumaczy w studiu dzień Dobry TVN Małgorzata Świgoń.

Jak prawidłowo rozwiesić rzeczy, żeby były jak najmniej wygniecione?

Jeśli chcesz, żeby ubrania po wysuszeniu nie wymagały prasowania, możesz zastosować się do kilku prostych rad ułatwiających ich pielęgnację. W tym przypadku znacząca będzie funkcja wirowania, warto ustawić jak najniższy poziom.

Po wyjęciu ubrania z pralki musimy najpierw je bardzo porządnie strzepać, dokładnie rozłożyć i powyciągać. Jeśli dokładnie strzepiemy, to nie będzie śladu.

Ważne jest także zapięcie guzików koszuli czy bluzek i zasunięcie suwaków w spodniach oraz spódnicach. W zależności od materiału, różnić będzie się także sposób suszenia. Dla koszul najlepszy będzie wieszak, natomiast dzianinę powinno się rozłożyć na płasko.

Sposób na wieszanie ubrań z delikatnych materiałów

Zdarza się również, że grube i twarde pręty suszarki źle wpływają na delikatny materiał i wtedy pojawiają się zagniecenia. W takim przypadku można zastosować się do rady Małgorzaty Świgoń. Pomiędzy belkami zawieś np. pończochę, solidnie przymocuj ją do suszarki, a na wierzchu ułóż odzież. Konieczne jest uważne rozwieszenie ubrania, aby mieć pewność, że nie pojawią się zagięcia.

Pięknie pachnące pranie

Większość ludzi korzysta z płynu do płukania tkanin. To dobry sposób na pachnące pranie, ale można przetestować także inne, bardziej naturalne sposoby.

Proponuję użyć olejków, ale można to zrobić w taki sposób, żeby dodać kilka kropli np. na łyżkę soli i wsypać do pralki. Ta sól ma jeszcze dodatkowo działanie wybielające. Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć, bo te olejki są bardzo intensywne

- zaznacza ekspertka.

Co jednak, jeśli zapomnimy o dodaniu olejków? Nic straconego. Małgorzata Świgoń proponuje umieścić w szafie nie saszetki zapachowe, a... zamsz.

Tak robiono właśnie na końcu XIX wieku, że zamsz skrapiano różnymi zapachami i on je dłużej trzymał

Więcej:

Autor: Pola Namysł

Pozostałe wiadomości